Ikonisk fyr fejres efter 150 år

Ikonisk fyr fejres efter 150 år
I 150 år har Hammeren Fyr knejset på toppen af Hammerknuden. Det gamle granit-fyr bliver fejet med en udstilling på stedet og en hjemmeside, hvor man kan dykke ned i fyrets historie. Foto: Privat
KULTUR | HAMMEREN | Mandag 28. februar 2022 • 10:30
Niels Ebdrup
Journalist
KULTUR | HAMMEREN | Mandag 28. februar 2022 • 10:30

Hammeren Fyr fylder 150 år. Det fejres med en jubilæumsudstilling og en ny hjemmeside, der fortæller fyrets fascinerende historie.

1. marts er det 150 år siden, at Hammeren Fyr stod færdigt og blev tændt for første gang. I 1990 blev lyset slukket – men kun midlertidigt. I dag lyser det 21 meter høje fyrtårn fra 1872 igen op som et populært udflugtsmål for både lokale og turister.

Fyret har mellem 40.000 og 50.000 besøgende hvert år. Det fortæller stedets selvudnævnte fyrmester, Niels-Jørn Jensen.

– Langt de fleste besøger fyret på egen hånd, men hvert år har jeg også mange med på mine guidede ture.

– Jeg synes, her er så meget, der bare må deles. Derfor har vi i forbindelse med jubilæet lavet en speciel jubilæumsudstilling, man kan besøge i fyret.

Og vi har lavet en hjemmeside: 150.hammerfyr.dk. På den kan man dykke ned i historien og læse om nogle de mennesker, der har haft deres hverdag på Hammeren Fyr, fortæller Niels-Jørn Jensen, der i 2011 flyttede ind på fyret med sin kone Jette.

Beboet af tyskere og russere

Niels-Jørn Jensen er meget velbevandret i fyrets historie. Han kan fortælle, at særligt tiden omkring anden verdenskrig var rig på begivenheder.

Carl Christian Petersen var manden, der som fyrmester tog del i historien under besættelsen. Han var fyrmester fra 1939 til 1952, og under besættelsen rapporterede han flittigt til de allierede om de tyske installationer ved fyret.

Tyskerne havde medbragt den helt nyopfundne radar. – Man installerede radarer på Hammeren for at holde øje med de bombemaskiner, der fløj over Bornholm på deres togter til og fra Tyskland, fortæller Niels-Jørn Jensen.

Efter tyskerne forlod Bornholm, rykkede sovjetiske tropper ind ved fyret. Carl Christian Petersen skrev i den forbindelse i sine beretninger: 

"Mit indtryk af russerne er, at de er godmodige og hjælpsomme, men aldeles hensynsløse, når de er under kommando. Jeg havde ofte tjenstlige samtaler med højtstående officerer, som altid var venlige, men aldrig holdt deres løfter. De russiske soldaters levevis var meget primitiv. De levede og boede yderst spartansk. Kogesprit og brillantine var yndede drikkevarer og selv skosværte og bonevoks blev der smagt på."

 

Hammeren Fyr er i dag en turistattraktion, der hvert år har mellem 40.000 og 50.000 besøgende. Arkivfoto: Berit Hvassum

IKEA-pære lyser op

I efterkrigstiden blev fyret et populært turistmål. Farvandsvæsenets interesse for Hammeren Fyr var imidlertid dalende, og i 1986 ønskede de at rive fyrpasserboligerne ned.

Bornholms Amt blokerede nedrivningsplanerne, da de så et potentiale i bygningerne. Der var snak om at oprette en naturskole, et værksted eller endda museum på stedet. Men intet af det blev til noget.

Bygningerne endte med at huse teknik til den store antennemast, der står ved siden af huset. Omkring samme tidspunkt valgte man at slukke fyret.

– 1980erne og 1990erne udviklede teknologien på skibene sig meget hurtigt, og med både GPS og VHF-radioer var behovet for det, et fyrtårn kunne tilbyde, ikke så stort. Da man 1. november 1990 slukkede lyset i fyret, skyldes det blandt andet besparelser i Farvandsvæsenet, fortæller Niels-Jørn Jensen. 

I dag er der igen lys i Hammeren Fyr.

– Da vi flyttede ind, sendte vi en mail til Søfartsstyrelsen, hvor vi spurgte, om vi igen måtte have lys i fyret, og det fik vi lov til med det samme, fortæller Niels-Jørn. 

– Oprindeligt var fyret udstyret med en 1000 watt glødepære. Men efter vi fik lov til at tænde lys i fyret, blev den byttet ud med en 3 watt LED pære fra IKEA, og den har været tændt lige siden, griner Niels-Jørn Jensen.

Der har altid været adgang for besøgende i Fyrtårnet. Efter Farvandsvæsenets nedlæggelse af fyret overtog Naturstyrelsen bygningerne og sikrede, at det fortsat var offentlig adgang.



FÅ ABONNEMENT