Ulovlige skilte ved Dueodde Fyr: Nu skal ejeren for retten – igen

Ulovlige skilte ved Dueodde Fyr: Nu skal ejeren for retten – igen
Det er denne type skiltning, som ejeren er tiltalt for. Arkivfoto: Jacob Jepsen
KRIMI | 25. MAR • 15:30
KRIMI | 25. MAR • 15:30

En sag om Fyrvejen ved Dueodde dukker igen op til overfladen, når ejeren skal i retten for ikke at have fjernet privatskilte ved vejen ned til Dueodde Fyr. Han er også tiltalt for på en anden ejendom at have handlet i strid med en fredningskendelse, hvilket han risikerer fængselsstraf for.

En 49-årig mand risikerer fængselsstraf, når han onsdag skal for retten, hvor han står tiltalt for to forskellige overtrædelser af naturbeskyttelsesloven.

Den første overtrædelse omhandler en ejendom på Fyrvejen ved Dueodde. Her er manden tiltalt for at have opsat privatskilte, kæder og sten på offentlig grund i perioden fra den 15. februar 2018 til den 29. februar 2024. Det fremgår af anklageskriftet.

Det til trods for, at han i 2022 blev idømt en bødestraf for at have opsat skilte på ejendommen, og siden har Ulrik Mark, der ejer ejendommen, undladt at efterkomme et påbud om lovliggørelse fra Bornholms Regionskommune.

Ulovlig ombygning

Samtidig er han tiltalt for et byggeri på Dueoddevej, hvor han ifølge anklageskriftet forsætligt eller groft uagtsomt har handlet i strid med en fredningskendelse for at opnå økonomisk gevinst.

Tiltalen går på, at han har ombygget en maskinhal og et stuehus, samt opført en rundbuehal i strid med strandmarksfredningen ved Dueodde og efterfølgende har undladt at efterkomme Bornholms Regionskommunes påbud om lovliggørelse.

Dermed har han, ifølge anklageren, i perioden fra juni 2020 til juni 2024 kunnet udleje ejendommen til en højere leje, end han kunne uden de ulovlige ombygninger. Lejeindtægten for perioden løber op i 1.868.805 kroner, hvilket Anklagemyndigheden nu kræver konfiskeret.

Det er også denne overtrædelse, der kan udløse fængselsstraf, forklarer anklager Andreas Husum med henvisning til naturbeskyttelsesloven. Her fremgår det af paragraf 89, stk. 2, nr. 2, at: "Straffen kan stige til fængsel i indtil et år, hvis overtrædelsen er begået forsætligt eller ved grov uagtsomhed, og hvis der ved overtrædelsen er opnået eller tilsigtet en økonomisk fordel for den pågældende selv eller andre, herunder ved besparelser".

Anklageren fortæller dog, at det ikke er forventningen, at man kommer i nærheden af den maksimale straf på et års fængsel.

– Hvis man skal helt derop, skal der nærmest være sket ugenoprettelig skade på naturen, siger Andreas Husum.



Dueodde syd fyr. Arkivfoto: Berit Hvassum

 

Adgang forbudt

Sagen fra Fyrvejen ved Dueodde stammer som nævnt helt tilbage fra 2018 og har ad flere omgange været beskrevet i avisens spalter.

Faktisk startede det året inden, hvor ejeren af bygningerne, der inkluderer maskinhus og den tidligere fyrmesterbolig, satte skilte op med "adgang forbudt" op ved vejen, der fører ned til Dueodde Fyr og naturområderne ved Dueodde. Der var derudover anbragt en kæde som afspærrede vejen.

Det fik Bornholms Regionskommune til at udstede et påbud om, at skilte og kæde blev fjernet med begrundelsen, at det forhindrede offentlighedens færdsel, og at der ikke var særlige forhold, der kunne begrunde et forbud mod færdsel på vejen. Kommunen vurderede derfor, at skiltning og afspærring var ulovlig.

Efter påbuddet fjernede Ulrik Mark de ulovlige skilte og satte nye skilte op, hvor der ikke stod adgang forbudt, men blot privat og ”ærindekørsel til beboerne undtaget”. Men det var også forbudt, oplyste daværende landskabsarkitekt ved kommunens center for teknik og miljø, Ilsebil Hansen.

– Skiltene er stort set magen til de andre, så vi vurderer, at de nye skilte også er ulovlige. Det er det vi kalder ”skræmmeskiltning”, hvor folk opfatter det, som om der er adgang forbudt, lød det dengang i 2018 fra Ilsebil Hansen.

Hun forklarede også, at det ikke i sig selv er forbudt at sætte et skilt op, hvor der står privat ved en vej, hvor offentligheden har ret til at færdes, men at det i så fald tydeligt skal fremgå, at man må færdes på vejen.

Hvem har adgangsret?

Skiltene blev dog ikke fjernet, hvilket blandt andet skyldtes, at Ulrik Mark var uenig i, hvorvidt offentligheden havde ret til at benytte den pågældende vej ned til Dueodde Fyr.

Han anerkendte over for Tidende, at Søfartsstyrelsen har tinglyst ret til at kunne køre til fyrtårnet, men at den tinglyste ret til Dueodde Fyr kun gælder for Søfartsstyrelsen og altså ikke offentligheden. Han mente derimod, at den korteste vej til fyrtårnet er at gå ad stien gennem skoven, lige før og uden om hans grund.

Ikke desto mindre fandt retten ham i 2022 skyldig i overtrædelse af naturbeskyttelseslovens regler ved ulovligt med skilte at begrænse offentlighedens adgang til at færdes på stier i det åbne land. Manden blev idømt en bøde på 2.500 kroner samt et påbud fra retten om at fjerne den ulovlige skiltning, hvis han ville undgå månedlige bøder på 3.500 kroner.

Men den 10. oktober 2023 var Bornholms Regionskommune igen ude med et påbud om, at skiltningen blev fjernet, som altså ikke blev efterkommet før fristen den 15. november samme år, hvilket har udløst den nye retssag.

At ejeren er tiltalt for samme overtrædelse, som han tidligere er blevet dømt for, kan i udgangspunktet betyde, at det også ender med en hårdere straf. Men det er ikke sikkert, forklarer anklager Andreas Husum.

– Det må vi se, om retten vurderer. Vi mener, det er de samme bestemmer, vi arbejder indenfor her og gentagelse vil som udgangspunkt udløse en hårdere straf, hvis man findes skyldig. Men jeg kan ikke sige med sikkerhed, at det også er sådan, retten vil finde det i det her tilfælde.

Sat til salg

Den gamle fyrmesterbolig blev i sommeren 2022 sat til salg for godt otte millioner kroner, men året efter var prisen faldet til lige under seks millioner kroner.

Salgsopstillingen fremgår dog ikke længere, og Tidende er ikke bekendt med, at ejendommen skulle være blevet solgt.

FÅ ABONNEMENT