Martin Tidsvilde: Jeg stiller selvfølgelig op igen om fire år

Martin Tidsvilde: Jeg stiller selvfølgelig op igen om fire år
Martin Tidsvilde. Foto: Jacob Jepsen
INTERVIEW | KOMMUNALVALG | BORNHOLM | Tirsdag 16. november 2021 • 22:53
INTERVIEW | KOMMUNALVALG | BORNHOLM | Tirsdag 16. november 2021 • 22:53

Martin Tidsvilde, der forsøgte lykken med listen Lavere Skatter og Afgifter, startede valgaftenen med at blive forment adgang til Green Solution House, fordi han i lighed med Gitte Frigioni fra Nye Borgerlige ikke kunne fremvise et coronapas.

27 stemmer blev det til, da stemmerne var talt op.

Men det har ikke taget modet fra Martin Tidsvilde, der ikke følger udviklingen på valgaftenen.

– Det kan jeg jo ikke. Jeg er jo blevet udelukket. Og jeg har ikke noget fjernsyn, fordi Beof har taget strømmen, siger Martin Tidsvilde.

Han kan dog garantere, at Bornholm ikke har set det sidste til Lavere Skatter og Afgifter.

– Jeg stiller selvfølgelig op igen om fire år, siger Tidsvilde, der er overbevist om, at den kommende kommunalbestyrelse ikke vil være i stand til at løfte de problemer, som ifølge Tidsvilde er de mest presserende på Bornholm.

– Kloakkerne vil stadig løbe over og jage turisterne væk. Man vil stadig tvangsfjerne børn på et ulovligt grundlag. Og energiselskaberne vil fortsat fuske med regnskaberne.

BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
NYHED | ABONNENT

Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal

80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
FÅ ABONNEMENT