Zelenskyj: Stort angreb mod Kyiv er Ruslands svar til verden
Dødeligt angreb mod Ukraines hovedstad er et svar til dem, der har håbet på våbenhvile, siger Zelenskyj.
Russiske angreb mod Ukraines hovedstad, Kyiv, natten til torsdag viser, at der er behov for hårdere sanktioner mod Rusland.Det skriver Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, på det sociale medie X.
- Alle deadlines er blevet brudt, dusinvis af muligheder for diplomati er blevet ødelagt. Rusland skal føle sig ansvarlig for hvert eneste angreb, for hver eneste dag i denne krig, lyder det.
Ukrainske embedsmænd fortalte torsdag morgen, at Rusland i løbet af natten havde udført et større drone- og missilangreb, som ramte flere steder i byen.
Angrebet har kostet mindst 15 personer livet. Blandt de dræbte er fire børn, oplyser de ukrainske myndigheder ifølge Reuters.
Ukraines præsident mener, at angrebet på Kyiv er et udtryk for, at Rusland foretrækker krig frem for diplomati.
Zelenskyj mener derfor, at der er behov for hårdere sanktioner mod nabolandet.
- De her russiske missiler og angrebsdroner i dag er et tydeligt svar til alle i verden, som i uger og måneder har opfordret til en våbenhvile og til rigtigt diplomati, skriver han.
Ruslands præsident, Vladimir Putin, besøgte tidligere i august den amerikanske delstat Alaska. Her mødtes han med USA's præsident, Donald Trump, for at drøfte krigen i Ukraine.
Få dage senere deltog Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, i et møde i Det Hvide Hus i Washington D.C., sammen med Trump og syv europæiske stats- og regeringschefer.
Også her var krigen på dagsordenen.
Efter mødet ville Trump forsøge at arrangere et møde mellem Putin og Zelenskyj, men det er indtil videre ikke lykkedes.
Talsmand for det russiske styre Dmitrij Peskov siger torsdag middag på et pressemøde, at Rusland fortsat ønsker at indgå i fredsforhandlinger om Ukraine på trods af nattens storstilede angreb, skriver Reuters.
Men Rusland vil fortsætte sine angreb på militære mål i Ukraine, lyder det fra talsmanden, som samtidig anklager Ukraine for angreb på Rusland.
- Den særlige militære operation fortsætter. I kan se, at angreb på russisk infrastruktur, ofte civil russisk infrastruktur, udført af regimet i Kyiv også fortsætter, siger Peskov.
/ritzau/