WHO erklærer udbrud af hantavirus fra krydstogtskib overstået

2. JUL 2026 • 15:51UDLAND

13 mennesker blev smittet, og tre døde under et udbrud af hantavirus på krydstogtskibet MV "Hondius" i april.

Et udbrud af hantavirus, der er knyttet til krydstogtskibet MV "Hondius", er overstået.

Det siger WHO's generalsekretær, Tedros Adhanom Ghebreyesus, på et pressemøde i Genève torsdag, skriver Reuters.

Han erklærer sig "meget glad for at kunne sige, at WHO betragter udbruddet af hantavirus som overstået".

WHO's melding kommer, efter at den sidste person, der havde været i kontakt med en smittet person, er kommet ud af en karantæneperiode og er blevet testet negativ for sygdommen.

Der er ikke indberettet nye dødsfald siden 2. maj, har WHO-chefen tidligere meddelt.

Udbruddet på MV "Hondius" nåede at smitte 13 mennesker, hvoraf tre døde.

I alt var der knap 150 personer om bord fra 23 forskellige lande.

Det ramte krydstogtskib var sejlet fra Argentina 1. april med kurs mod Kap Verde.

Det udbrud, der ramte skibet og mange af dets ombordværende, indeholdt også den såkaldte Andesvirus.

Det er en sjælden version af hantavirus, der typisk findes i Argentina og Chile.

Det var tilbage i begyndelsen af maj, at det først blev meldt ud, at tre personer om bord på MV "Hondius" formentlig var døde af hantavirus.

Efterfølgende blev der konstateret flere smittetilfælde blandt passagerer på skibet.

Hantavirus er et sjældent virus, der spredes af gnavere som rotter og mus, som bærer virusset, men ikke selv bliver syge af det.

De hyppigste symptomer på hantavirus er feber, hovedpine, smerter i lænden, kvalme og opkastninger. Hos børn er forløbet ofte mildere end hos voksne.

Der findes ingen specifik behandling mod hantavirus.

RITZAU

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT