Amerikansk militær angreb mandag en påstået narkobåd i Det Caribiske Hav. To mænd meldes døde.
USA's militær har mandag dræbt to personer i et angreb på et mistænkt narkoskib i Det Caribiske Hav.Det skriver det amerikanske militærs sydlige kommando, United States Southern Command (Southcom), tirsdag på det sociale medie X.
- Efterretninger bekræftede, at fartøjet befandt sig på kendte narkosmuglerruter i Det Caribiske Hav og var involveret i narkosmugling. To mandlige narkoterrorister blev dræbt under aktionen, lyder det.
Ingen amerikanske soldater kom til skade, melder Southcom.
En video på 15 sekunder, der er tilføjet i opslaget, viser tilsyneladende en båd blive angrebet fra luften.
Ordren til angrebet blev givet af Southcoms øverstbefalende, Francis L. Donovan, fremgår det af opslaget.
USA's præsident Donald Trumps administration begyndte i september at angribe påståede narkobåde i Det Caribiske Hav og den østlige del af Stillehavet.
Siden er der blevet udført adskillige angreb i området.
Ifølge USA er angrebene en del af en indsats mod den ulovlige handel med narkotika i regionen.
USA har ikke umiddelbart fremlagt nogen definitive beviser for, at der er tale om såkaldte narkoskibe.
Trump og hans administration har forsøgt at forsvare lovligheden af angrebene, som ifølge nogle juridiske eksperter strider mod loven.
Amerikansk militær har i forbindelse med tidligere angreb generelt omtalt besætningsmedlemmer om bord på skibene, der påstås at blive brugt til narkosmugling, som narkoterrorister.
I en beskrivelse fra 1987 på USA's justitsministeriums hjemmeside dækker ordet narkoterrorisme over terrororganisationers eller oprørsgruppers involvering i narkohandel.
Venezuelas tidligere præsident, Nicolas Maduro, er eksempelvis tiltalt for narkoterrorisme i USA, efter at amerikansk militær i begyndelsen af januar tog landets daværende leder til fange.
Forud for aktionen havde Trump anklaget Maduro for at stå i spidsen for et narkokartel, hvilket den tidligere præsident har benægtet.
/ritzau/