Toldaftale med USA er et skridt nærmere EU-godkendelse

19. MAR 2026 • 11:38UDLAND

Efter flere måneders ventetid sendes EU-USA-aftale videre fra EU-Parlamentets handelsudvalg.

EU-Parlamentets handelsudvalg har torsdag stemt for lovgivning, som er afgørende for den toldaftale, som blev indgået sidste år mellem EU og USA.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Aftalen, som blev indgået med USA i sommeren 2025, har siddet fast i udvalget i flere måneder.

Den handler blandt andet om at lægge et toldloft på 15 procent på mange EU-varer til USA. Imens fjernes told på amerikanske industriprodukter, mens visse amerikanske landbrugsprodukters adgang til EU udvides.

Med torsdagens afstemning er handelsaftalen nu et skridt nærmere at blive endelig godkendt, hvilket dog kræver yderligere skridt i EU-systemet.

Aftalen var ifølge EU et forsøg på at skabe "forudsigelighed og stabilitet", efter at USA's præsident, Donald Trump, i foråret 2025 rystede den globale handel med forhøjede toldsatser.

Men siden har både det handelsmæssige og politiske forhold mellem EU og USA langtfra været stabilt.

I løbet af januar steg spændingerne på handelsområdet mellem EU og USA betragteligt på grund af situationen omkring Grønland.

Og i februar besluttede den amerikanske højesteret, at Trump ikke havde haft beføjelser til at indføre de globale toldsatser.

Det skabte på ny usikkerhed om den amerikanske kurs, mente formanden for handelsudvalget, Bernd Lange.

Torsdag har handelsudvalget imidlertid med stort flertal stemt for lovgivningen - nemlig med stemmerne 29 mod 9. Én afstod fra at stemme.

Der er dog føjet flere sikkerhedsmekanismer til aftalen, hvilket afspejler, at EU er bekymret for, om USA overholder sin side af aftalen, skriver Reuters.

Hos Dansk Industri kalder man det "rigtig positivt", at aftalen er stemt videre, uden at man ligefrem giver indtryk af at have fundet champagneflaskerne frem.

- Selv om aftalen er både ubalanceret og i amerikansk favør, så ville fraværet af en aftale være langt værre, siger seniorchefkonsulent Peter Bay Kirkegaard, Dansk Industri, i en skriftlig udtalelse.

- Det ville nemlig åbne op for langt højere amerikansk straftold på europæiske varer. Det tjener ikke vores interesser - særligt ikke i urolige tider som disse, fortsætter han.

Der venter dog fortsat et længere forløb, inden EU har sagt endeligt ja til aftalen.

Først går aftalen videre til hele EU-Parlamentet, hvilket ventes at ske næste uge, inden den også skal forbi de enkelte lande.

Herefter skal den så endeligt godkendes af parlamentet, hvilket ikke ventes at ske før april eller maj.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT