Republikanske senatorer: Minister bør gå af efter Minneapolis-drab
Kristi Noem bør ikke forblive minister, siger republikanske Thom Tillis efter myndigheders drab i Minneapolis.
Den republikanske senator Thom Tillis mener, at USA's minister for indenlandsk sikkerhed, Kristi Noem, bør være arbejdsløs efter to skuddrab begået af føderale betjente i delstaten Minnesota.Det siger han til journalister, skriver nyhedsbureauet Reuters.
- Det, hun har gjort i Minnesota, bør være diskvalificerende. Hun bør være uden et arbejde, siger senatoren, der repræsenterer delstaten North Carolina.
I weekenden blev den 37-årige amerikanske statsborger Alex Pretti dræbt af betjente fra grænsepolitiet på gaden i Minneapolis i Minnesota.
Tidligere på måneden blev den 37-årige amerikaner Renée Good også skudt og dræbt i Minneapolis af en betjent fra immigrationsmyndigheden ICE.
Både grænsepolitiet og ICE hører under USA's ministerium for indenlandsk sikkerhed, Department of Homeland Security (DHS).
Drabene på de to amerikanere har udløst store demonstrationer i byen, der den seneste tid er blevet et centrum for Trumps kamp mod ulovlige migranter i USA.
Ifølge NBC News siger også den republikanske senator Lisa Murkowski fra Alaska, at det "formentlig er på tide", at Noem træder tilbage.
Kristi Noem har ikke umiddelbart kommenteret udtalelserne fra Tillis og Murkowsi.
Tidligere tirsdag blev USA's præsident, Donald Trump, ifølge nyhedsbureauet AFP af journalister spurgt om, hvorvidt Noem vil fratræde sin ministerpost efter de omstridte drab.
- Nej. Jeg synes, hun gør et rigtig godt stykke arbejde, svarede Trump.
Udover de to republikanske senatorer mener også demokratiske ledere i Kongressen, at Noem bør fratræde sin post. De har ifølge Reuters tirsdag opfordret Trump til straks at fyre hende - ellers vil de forsøge at stille hende for en rigsret.
- Den vold, som det amerikanske folk er blevet udsat for fra ministeriet for indenlandsk sikkerhed, må ophøre øjeblikkeligt. Kristi Noem bør fyres med det samme, ellers vil vi indlede en rigsretssag i Repræsentanternes Hus, siger Demokraternes minoritetsleder i Repræsentanternes Hus, Hakeem Jeffries, i en udtalelse.
Bag udtalelsen står også Katherine Clark, som er Demokraternes indpisker i Repræsentanternes Hus, og Pete Aguilar, som er formand for partibestyrelsen.
/ritzau/
