Obama: Drab i Minneapolis bør være wakeupcall for alle
Amerikanske kerneværdier er i stigende grad under angreb, skriver Barack og Michelle Obama i udtalelse.
Drabet på amerikaneren Alex Pretti i Minneapolis bør være et wakeupcall for alle amerikanere.Det mener Barack Obama.
Den tidligere amerikanske præsident og hans hustru, Michelle Obama, skriver i en udtalelse, at amerikanske værdier er under angreb.
- Drabet på Alex Pretti er en hjerteskærende tragedie. Det bør også være et wakeupcall for alle amerikanere - uanset parti - om, at mange af vores kerneværdier som nation i stigende grad er under angreb, står der i udtalelsen, som er delt på Instagram.
Barack Obama mener, at immigrationsmyndighederne udfører deres arbejde på en ulovlig måde i delstaten Minnesota, hvor Minneapolis ligger, og at der tilsyneladende ikke er nogen konsekvenser for dem.
Det er amerikanerne ifølge Obama nødt til at få øjnene op for.
Det var lørdag morgen lokal tid, at grænsepoliti skød og dræbte den 37-årige Alex Pretti på gaden i Minneapolis.
Grænsepolitiet samarbejder med immigrationsmyndigheden ICE om at gennemføre anholdelser af mennesker, som den føderale regering vil deportere.
/ritzau/
