Tusindvis af offentligt ansatte i Norge kan ende i strejke, hvis fagforeninger ikke opnår enighed med staten.
Norge kan fredag blive ramt af en omfattende strejke i den offentlige sektor.Det sker, hvis fagforeninger og arbejdsgivere ikke bliver enige om nye overenskomster inden midnat.
Strejken kan ifølge nyhedsbureauet NTB bryde ud blandt ansatte i både kommuner og stat.
Og den kan få store konsekvenser for hverdagslivet i Norge.
Tusindvis af ansatte i skoler, børnehaver, sundhedsvæsen, kulturinstitutioner og offentlige kontorer risikerer at nedlægge arbejdet.
I kommunerne forhandler fagforeningerne med arbejdsgiverorganisationen KS, der svarer til Kommunernes Landsforening i Danmark.
De fire store norske hovedorganisationer - LO, YS, Unio og Akademikerne - deltager alle i forhandlingerne.
LO er den største organisation og har varslet strejke for i første omgang 6573 ansatte. Omfanget af strejkende kan senere blive udvidet.
Striden handler især om løn og købekraft efter flere år med høj inflation.
Flere fagforeninger kræver markante lønstigninger og advarer samtidig om problemer med at rekruttere og fastholde ansatte i den offentlige sektor.
Særligt organisationen Unio, der organiserer blandt andet lærere og sygeplejersker, mener, at lønnen i kommunerne halter efter lønnen i den private sektor.
Hvis der ikke kan opnås enighed, og konflikten er en realitet, kan antallet af strejkende gradvist blive udvidet.
Blandt andet kan store dele af det norske færdselspoliti blive taget ud i strejke fra næste uge.
Det kan ifølge NTB føre til færre fartkontroller på norske veje.
/ritzau/