Nato-chef forventer styrkemål torsdag: Vil kræve store investeringer

5. JUN 2025 • 08:16UDLAND

Luftforsvar, langtrækkende missiler og store landformationer af soldater vil kræve store investeringer.

Nato-landene vil torsdag blive enige om nye styrkemål for alliancen.

Det forventer Natos generalsekretær, Mark Rutte, på vej ind til det afgørende forsvarsministermøde i Bruxelles torsdag morgen.

- Når vi har styrkemålene på plads, ved vi, hvad vi har brug for for at kunne forsvare os selv.

- Med styrkemålene kan vi derefter koncentrere os om, hvor mange penge der skal bruges. Vi skal blive enige om meget højere investeringer på topmødet i Haag, siger Mark Rutte.

Han peger på, at Nato har brug for investeringer i luftforsvar, langtrækkende missiler, kontrolsystemer og store landformationer af soldater for at kunne forsvare sig i fremtiden.

- Det vil kræve store investeringer, siger Mark Rutte.

Han har spillet ud med, at Nato-landene skal hæve deres målsætning til at bruge 3,5 procent af bruttonationalproduktet (bnp) direkte på forsvar.

Derudover skal landene bruge yderligere 1,5 procent på sikkerhedsudfordringer mere bredt.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT