Minnesota-politiker skal stå i spidsen for Demokraternes øverste ledelse

1. FEB 2025 • 21:19UDLAND

Demokraternes Nationale Komité får ny formand, få måneder efter at Demokraterne tabte præsidentvalget.

Demokraternes Nationale Komité (DNC) i USA har valgt Minnesota-politikeren Ken Martin som sin nye formand.

DNC er Demokraternes øverste ledelse.

Det skriver The New York Times og Politico. Politikeren har også selv kommenteret sejren på det sociale medie X. Her skriver han blandt andet, at vi vil "kæmpe for det amerikanske folk".

Ken Martin er formand for Democratic-Farmer-Labor Party (DFL) i delstaten Minnesota.

Politico beskriver ham desuden som en mand, der er velkendt af insidere i partiet, men som ikke har den store nationale profil.

Ifølge The New York Times fik Ken Martin en komfortabel sejr og sikrede sig 246,5 stemmer. DNC består af 448 medlemmer, som kunne stemme.

Ken Martin tager over efter partifællen Jaime Harrison. Tilbage i november skrev Reuters på baggrund af to anonyme kilder, at Harrison ikke ventedes at gå efter endnu en nominering til at blive genvalgt som formand.

Ifølge The New York Times indsamler DNC hvert år millioner af dollar og kan hjælpe med at sætte tonen i partiet.

Martin overtager formandskabet, tre måneder efter at Demokraterne tabte præsidentvalget til Republikanerne.

For knap to uger siden trådte republikanske Donald Trump ind i sin anden periode som præsident.

I sin sejrstale sagde Ken Martin, at Trump er på samme side som sine milliardærstøtter - og ikke det amerikanske folk.

- Er vi på røverbaronens side, den ultravelhavende milliardær, olie- og gasforureneren, fagforeningsknuseren, lød det fra Martin ifølge The New York Times.

- Eller er vi på den amerikanske arbejderfamilies side, ejeren af den lille virksomhed, landmanden, immigranten og de studerende, lød det videre.

Derudover skriver CNN, at den nye formand skal forsøge at styrke og transformere partiet, så det kan modstå den anden administration med Trump i spidsen.

Blandt andet skal Ken Martin hjælpe med at styre nomineringsprocessen for, hvem der skal være partiets præsidentkandidat i 2028, hvor der igen skal være præsidentvalg, skriver CNN.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT