Medie: Politi i Californien blev advaret om muligt iransk droneangreb

11. MAR 2026 • 19:38UDLAND

FBI har sendt advarsel til politiet i Californien om mulig gengældelse fra Iran med droner, skriver ABC News.

Samtidig med, at USA og Israel iværksatte deres offensiv mod Iran i slutningen af februar, modtog flere politiafdelinger i Californien en advarsel om et muligt forestående iransk gengældelsesangreb.

Advarslen kom fra USA's forbundspoliti, FBI.

Det skriver mediet ABC News, som har set advarslen.

- Vi har for nylig fået information om, at Iran angiveligt i begyndelsen af februar 2026 havde til hensigt at gennemføre et overraskelsesangreb med ubemandede luftfartøjer fra et uidentificeret fartøj ud for USA's kyst, specifikt mod unavngivne mål i Californien, i tilfælde af at USA gennemførte angreb mod Iran, står der blandt andet i advarslen.

Det fremgår ikke, hvordan eller hvornår skibe med angrebsdroner kan komme tæt nok på det amerikanske fastland til at sende droner mod det.

ABC News har rakt ud til en talsperson for FBI i storbyen Los Angeles i Californien, der dog ikke har ønsket at kommentere.

Mediet skriver derudover, at det har kontaktet Det Hvide Hus, men ikke har hørt noget fra det endnu.

Den amerikanske og israelske offensiv startede 28. februar.

Den israelske forsvarsminister, Israel Katz, meldte først, at Israel havde indledt et "forebyggende angreb" mod Iran, og senere udtalte amerikanske embedsmænd, at angrebet var planlagt og koordineret med USA.

Det skulle senere vise sig, at den daværende øverste leder i Iran, ayatollah Ali Khamenei, var blevet dræbt under de indledende amerikanske og israelske angreb.

Siden 28. februar har USA og Israel fortsat deres luftangreb mod Iran, hvor Iran blandt andet har svaret igen ved at angribe flere amerikanske baser i nabolandene i Mellemøsten.

Også Libanon er blevet indblandet i konflikten, efter den Iran-allierede Hizbollah-milits, der hører til i landet, angreb Israel som reaktion på, at ayatollah Ali Khamenei var blevet dræbt i de første angreb mod Iran.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT