Macron: EU kan bruge handelsbazooka mod Trumps toldtrusler
EU kan blandt andet indføre eksportforbud eller begrænsninger på varer, som eksporteres fra EU til USA.
Frankrigs præsident, Emmanuel Macron, vil bede EU om at aktivere sit stærke "anti-tvangsinstrument", hvis USA indfører told i forbindelse med konflikten om Grønland.Det oplyser præsidentens stab søndag ifølge det franske nyhedsbureau AFP.
Den såkaldte handelsbazooka er et værktøj, som EU kan bruge, når en anden regering forsøger at lægge økonomisk pres på EU-medlemslande.
Anti-Coercion Instrument (ACI), der ifølge AFP aldrig er taget i brug før, har fået navnet handelsbazooka, fordi tiltaget gør det muligt at begrænse importen af varer og tjenesteydelser.
EU kan for eksempel beslutte, at amerikanske virksomheder ikke længere får adgang til at deltage i offentlige udbud i EU.
Derudover kan der indføres eksportforbud eller begrænsninger på varer, som eksporteres fra EU til USA.
Meldingen fra den franske præsident kommer, fordi USA's præsident, Donald Trump, fredag sagde, at han vil lægge ti procent told på varer fra Danmark og flere andre europæiske lande fra 1. februar, indtil der er indgået en aftale om amerikansk anskaffelse af Grønland.
De øvrige lande er Norge, Sverige, Frankrig, Tyskland, Storbritannien, Holland og Finland.
Flere EU-ambassadører er søndag indkaldt til hastemøde i Bruxelles om Grønland og de nye toldtrusler fra USA's præsident.
Danmark og andre europæiske lande har reageret med fælles fordømmelse af Trumps udmelding.
- Toldsatser vil kunne underminere transatlantiske relationer og risikerer at føre til en farlig nedadgående spiral, har formand for EU-Kommissionen Ursula von der Leyen skrevet på X.
I løbet af ugen har Danmark forsøgt at øge dialogen med USA om Grønland gennem blandt andet et udenrigsministermøde i Washington D.C.
Hvis den såkaldte handelsbazooka skal tages i brug, kræver det, at EU-Kommissionen har fremsat et endeligt forslag. Derudover skal der være et kvalificeret flertal blandt EU-landene.
/ritzau/
