Machado vil ikke svare på spørgsmål om at have givet Trump fredspris

15. JAN 2026 • 21:28UDLAND

Machado har tidligere sagt, at hun godt kunne forestille sig at dele sin fredspris med Donald Trump.

Den venezuelanske oppositionsleder og nobelprismodtager, Maria Corina Machado, vil ikke sige, hvorvidt hun gav USA's præsident, Donald Trump, sin fredspris, da de to torsdag mødtes.

Det siger Machado efter mødet med Trump i Washington D.C.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Hun tilføjer desuden over for nyhedsbureauet, at mødet "gik meget godt".

Trump har endnu ikke kommenteret på mødet.

Mødet mellem de to fandt sted, efter at USA og Trump tidligere på måneden greb ind i Machados hjemland, Venezuela, ved at tage den nu afsatte præsident, Nicolas Maduro, til fange i en stor militæraktion.

Efter aktionen afviste Trump idéen om, at Machado kan blive ny leder.

- Hun har hverken støtten eller den fornødne respekt i landet, sagde Trump i starten af måneden.

Imens er Delcy Rodriguez, som var vicepræsident under Nicolas Maduro, blevet taget i ed som fungerende præsident.

Tidligere torsdag understregede Karoline Leavitt, der er talsperson for Det Hvide Hus, at Trumps vurdering af den folkelige opbakning til Machado stadig står.

Det sagde Leavitt under et pressemøde og gav ingen opdateret tidsplan for, hvordan et eventuelt valg skal finde sted i Venezuela.

Machado modtog i december Nobels fredspris i Oslo. Begrundelsen var hendes kamp "for demokrati over for en stigende grad af autoritært styre".

Trump havde ikke lagt skjul på, at han gerne så sig selv få prisen.

Efter at USA havde afsat Maduro, sagde Machado, at hun kunne forestille sig at dele prisen med Trump, men hun havde endnu ikke tilbudt ham den.

- Det er ikke sket endnu, sagde hun til Fox News.

- Men jeg ville helt sikkert elske at fortælle ham personligt, at vi - det venezuelanske folk, fordi det her er det venezuelanske folks pris - ønsker at give den til ham og dele den med ham.

Nobelinstituttet i Norge har dog afvist, at det kan lade sig gøre.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

14. JAN 2026 • 22:21UDLAND
Trump fastholder ønske om Grønland

SENESTE RITZAU

15. JAN 2026 • 22:44SPORT
Dansk angriber lyner i Bologna-sejr
FÅ ABONNEMENT