Machado overrakte Trump sin Nobelpris - uvist om han tog imod den

15. JAN 2026 • 23:03UDLAND

Machado har før sagt, at hun godt kunne forestille sig at dele fredspris med Trump. Nobelinstitut afviser.

Den venezuelanske oppositionsleder og nobelprismodtager, Maria Corina Machado, "overrakte" sin Nobelpris til USA's præsident, Donald Trump, da de to torsdag mødtes.

Det siger Machado efter mødet med Trump i Washington D.C., skriver flere internationale nyhedsmedier, herunder Reuters og AFP.

Ifølge Reuters svarer hun ikke på spørgsmål om, hvorvidt Trump tog imod den.

Tidligere torsdag aften dansk tid lød det, at hun ikke ville svare på spørgsmål om, hvorvidt hun havde givet ham den.

Machado tilføjer over for Reuters, at mødet "gik meget godt".

Mødet mellem de to fandt sted, efter at USA og Trump har grebet ind i Machados hjemland, Venezuela, ved at tage den nu afsatte præsident, Nicolás Maduro, til fange i en stor militæraktion.

Efter aktionen har Trump afvist idéen om, at Machado kunne blive ny leder.

Imens er Delcy Rodríguez, som var vicepræsident under Nicolás Maduro, blevet taget i ed som fungerende præsident.

Machado modtog i december Nobels fredspris i Oslo. Begrundelsen var hendes kamp "for demokrati over for en stigende grad af autoritært styre".

Trump havde ikke lagt skjul på, at han gerne så sig selv få prisen.

Efter at USA havde afsat Maduro, sagde Machado, at hun kunne forestille sig at dele prisen med Trump, men hun havde endnu ikke tilbudt ham den.

- Det er ikke sket endnu, sagde hun til Fox News.

- Men jeg ville helt sikkert elske at fortælle ham personligt, at vi - det venezuelanske folk, fordi det her er det venezuelanske folks pris - ønsker at give den til ham og dele den med ham.

Nobelinstituttet i Norge har dog afvist, at det kan lade sig gøre.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

14. JAN 2026 • 22:21UDLAND
Trump fastholder ønske om Grønland

SENESTE RITZAU

15. JAN 2026 • 22:44SPORT
Dansk angriber lyner i Bologna-sejr
FÅ ABONNEMENT