Letlands udenrigsminister: Danmark siger "statslig aktør" bag dronekrænkelser

25. SEP 2025 • 18:52UDLAND

Løkke kan ikke bekræfte melding fra sin lettiske modpart om dansk udsagn om statslig aktør bag droner.

Letlands udenrigsminister siger, at Danmark har fortalt sine allierede, at en "statslig aktør" er forbundet til dronekrænkelserne.

Det siger udenrigsminister Baiba Braze ifølge Reuters.

- Den danske regering sagde, at det er en statslig aktivitet, der står bag, siger Braze til nyhedsbureauet og tilføjer:

- Så vi venter på yderligere vurderinger fra vores danske kolleger, men det er meget klart, at på de allieredes side, på vores side, skal vi alle investere i droneforsvar.

Tidligere har meldingen fra dansk side lydt, at en "professionel aktør" står bag.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M), siger over for DR, at han ikke kan bekræfte den lettiske udmelding.

- Vi er ikke i stand til at attribuere nogen for det, som vi har set i Danmark de seneste dage. Man kan have sine fornemmelser, og vi kan også se, hvordan det allerede bliver brugt i russisk kommunikation, men vi er ikke i stand til at attribuere det, siger han til DR.

Siden mandag er uidentificerede droner flere gange blevet observeret i luftrummet over danske lufthavne.

Mandag aften fløj flere store droner over Københavns Lufthavn, og flytrafikken blev standset i omkring fire timer.

Det er endnu uklart, hvem der sendte dronerne ind over lufthavnen.

Onsdag eftermiddag oplyste Københavns Politi, at man det seneste døgn havde modtaget over 100 anmeldelser om droner og dronelignende genstande.

Torsdag reagerer den danske statsminister, Mette Frederiksen (S), på dronerne ved danske lufthavne onsdag aften.

I et kortfattet opslag på det sociale medie X forklarer statsministeren, at hun netop haft en snak med generalsekretæren for forsvarsalliancen Nato, Mark Rutte.

- Har lige talt med generalsekretæren i Nato om den seriøse situation angående droner over danske lufthavne. Vi blev enige om, at Nato vil arbejde med Danmark om, hvad vi kan gøre sammen for at sikre tryghed og sikkerhed, citerer Statsministeriet Mette Frederiksen.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT