Kyiv meldes tidligt tirsdag morgen under russisk luftangreb
Indbyggere i Kyiv opfordres tirsdag morgen til at opholde sig i beskyttelsesrum, indtil luftangreb er ovre.
Rusland har tidligt tirsdag morgen indledt et luftangreb mod Ukraines hovedstad, Kyiv.Det melder Tymur Tkatsjenko, som står i spidsen for Kyivs militære administration, ifølge nyhedsbureauet Reuters på den krypterede beskedtjeneste Telegram.
- Luftforsvaret arbejder på at eliminere truslen i luften over hovedstaden, skriver han og tilføjer:
- Bliv venligst i beskyttelsesrummene, indtil faren er drevet over.
Det fremgår ikke umiddelbart, om der er dræbte eller tilskadekomne i forbindelse med morgenens angreb.
I flere ukrainske regioner er husstande og forretninger tirsdag morgen uden strøm som følge af angreb på landets energisektor.
Det gælder blandt andet i hovedstaden Kyiv, melder Ukraines energiministerium tirsdag morgen ifølge Reuters.
Natten til tirsdag var der desuden meldinger om et ukrainsk droneangreb i regionen Stavropol, der ligger i den sydlige del af Rusland.
Det skrev Vladimir Vladimirov, der er guvernør i regionen, på Telegram ifølge Reuters.
Branden udløste ifølge Vladimirov en brand på et industrianlæg i regionen.
Det fremgår ikke, hvilket anlæg der skal være brudt i brand, og der er ingen meldinger om tilskadekomne i forbindelse med angrebet.
Ruslands største olieselskab, Lukoil, har i byen Budjonnovsk i Stavropol et større industrikompleks, hvor der forarbejdes olie- og gasprodukter.
Flere brandstoflagre og gasinfrastruktur ligger også i regionen og gør den til en del af Ruslands større energisystem.
Ukraine skal tidligere angiveligt have rettet angreb mod regionens industrikompleks, skriver Reuters.
Som følge af russiske angreb mod det vestlige Ukraine nær grænsen til Polen er polske og allieredes fly desuden blevet sendt på vingerne for at sikre luftrummet.
Det oplyser Polens væbnede styrker i et opslag på X.
Krigen mellem Rusland og Ukraine har varet i knap fire år, og europæiske ledere kæmper fortsat for at afslutte den.
Amerikanske, europæiske og ukrainske embedsmænd mødtes i weekenden i den amerikanske delstat Florida, hvor de holdt drøftelser om situationen.
USA's udsending Steve Witkoff kaldte søndag møderne for produktive, ligesom han sagde, at drøftelser afholdt med Rusland har været det samme.
USA's præsident, Donald Trump, har presset på for, at Ukraine og Rusland skal indgå en aftale så hurtigt som muligt.
Rusland ønsker dog at beholde de ukrainske områder, det har besat, mens Ukraine har nægtet at afstå territorium.
/ritzau/
