Fortsat uenighed om fortællingen fem år efter stormen på Kongressen
Donald Trump benådede sidste år mange af de støtter, der blev dømt for at storme Kongressen 6. januar 2021.
På femårsdagen for stormen på Kongressen i USA's forbundshovedstad, Washington D.C., er de fysiske skader på den historiske bygning for længst blevet repareret.Men der er fortsat forskellige syn på, hvad der egentlig skete den 6. januar 2021, hvor mere end 2000 af USA's præsident Donald Trumps støtter stormede parlamentsbygningen.
Det skete i protest mod det dengang netop overståede præsidentvalg, hvor demokraten Joe Biden vandt over Donald Trump.
Kort før kongresstormen opildnede Trump i en tale sine tilhængere til at "kæmpe som ind i helvede" og gå mod Kongressen for at protestere.
Fem personer mistede livet under optøjerne, mens flere kom til skade - blandt andet mere end 140 politibetjente.
Efter at Trump blev genvalgt til præsident i efteråret 2024, valgte han som en af sine første handlinger at benåde et stort antal af de næsten 1500 personer, der var dømt eller anklaget for at have deltaget i optøjerne.
Præsidenten beskyldte Biden-administrationen for at bruge justitsministeriet som et politisk våben mod de tiltalte.
Allerede i marts 2023 havde Trump indikeret, at han ville benåde de mange dømte, hvis han blev valgt til præsident igen.
- Jeg hælder til at benåde mange af dem, sagde Trump dengang.
- Jeg kan ikke sige, at det gælder dem alle, fordi der var formentlig et par stykker, som gik over stregen.
Den tidligere politibetjent Dan Hodges, der var på arbejde den 6. januar 2021 i Washington D.C og kom til skade, er træt af diskussionerne om, hvad der foregik den dag.
Det fortæller Dan Hodges i et interview med mediet CBS News.
- For fem år siden tænkte jeg, at dette må være den mest videooptagede forbrydelse i USA's historie.
- Der er bare så mange beviser. Der er ingen måde, nogen kan benægte, hvad der skete her. Men det er præcis, hvad der sker, siger den tidligere politibetjent til CBS News.
Demokraternes minoritetsleder i Repræsentanternes Hus, Hakeem Jeffries, har ifølge CBS News i sidste uge indkaldt til et offentligt møde omkring stormen på Kongressen.
Mødet skal ifølge Jeffries komme med vidneudsagn, der kan tilbagevise påstande om, hvad der skete den 6. januar for fem år siden.
Mødet skal ifølge mediet foregå tirsdag.
/ritzau/
