Fem år efter brexit er opbakningen på sit laveste

31. JAN 2025 • 05:00UDLAND

62 procent af briterne mener, at udmeldelsen af EU har fejlet, viser meningsmåling på femårsdagen for brexit.

Fem år efter den formelle udtræden af EU er opbakningen til brexit på sit laveste siden folkeafstemningen i 2016.

Det viser en meningsmåling fra analyseorganisationen YouGov fra onsdag.

Fredag markerer femårsdagen for Brexitforhandlingernes endeligt, der førte til, at Storbritannien forlod EU den 31. januar 2020.

55 procent af briterne mener ifølge meningsmålingen, at Storbritannien ikke burde have meldt sig ud, og 62 procent mener, at udmeldelsen i højere grad har fejlet end været succesfuld.

30 procent af briterne mener fortsat, at det var den rigtige beslutning af forlade EU, skriver The Independent.

Det er det laveste antal ja-stemmer, siden Storbritannien i 2016 stemte ja til at forlade unionen.

Udmeldelsen tog fire år om at blive realiseret, og undervejs trak premierminister Theresa May sig fra posten.

Hun havde overtaget opgaven fra sin forgænger, David Cameron, men måtte give fortabt. Det blev derefter Boris Johnson, der løste opgaven.

Ned med antallet af migranter, flere penge til sundhedsvæsnet, nu da Storbritannien ikke skulle betale til EU mere. Lukrative handelsaftaler med lande som USA, lød Johnsons løfter efter udmeldelsen.

Fem år efter er løfterne ikke indfriet.

Sundhedsvæsnet mangler stadig penge, hvilket især blev tydeligt under covid-19-pandemien, der fulgte umiddelbart efter den officielle udtræden.

Der kommer stadig flere legale og illegale indvandrere til landet, og briterne har fået færre penge efter brexit.

Heller ikke udmeldelsen er fuldt implementeret.

Fredag begynder en forsinket tredje fase af landets grænseordning for import fra EU.

Fasen stiller nye britiske krav til sikkerhedsdeklarationer på varer fra EU. Den kræver blandt andet, at virksomheder skal sende erklæringer, før varer ankomme til den britiske grænse.

Storbritanniens store EU-eksportvirksomheder har ressourcer til at håndtere kravene, men mindre virksomheder har klaget over, at der er en uforholdsmæssigt stor byrde forbundet med kravene.

Landet er dog ikke på vej tilbage til EU. Premierminister Keir Starmer var selv imod brexit, men han arbejder for et godt forhold til EU - ikke en folkeafstemning.

Søndag sagde finansminister Rachel Reeves, at hun "glædeligt vil kigge på" en idé om, at Storbritannien kan tilslutte sig en fælleseuropæisk toldordning. Idéen kom fra EU's handelskommissær, Maros Sefcovic.

Ordningen er ikke lig med EU's toldunion, som Labour-regeringen har understreget, at den ikke vil tilslutte sig.

/ritzau/AFP

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT