Europaminister vil fremskynde Ukraines EU-medlemskab

28. APR 2025 • 10:49UDLAND

Ungarn blokerer lige nu for Ukraines vej til medlemskab. Analytiker mener, at ministerens plan ikke er umulig.

Europaminister Marie Bjerre (V) vil under dansk EU-formandskab i efteråret åbne for alle seks forhandlingsområder for Ukraines EU-medlemskab.

- Vi står i en ny verdensorden, hvor der ikke længere er én supermagt, men flere. Det er helt afgørende, at Europa også bliver en stormagt og en vigtig spiller internationalt, siger Marie Bjerre.

Danmark overtager EU-formandskabet i juli 2025, hvilket indebærer, at Danmark leder møderne i EU-Ministerrådet.

Dermed har Danmark en mulighed for at påvirke dagsordenen i EU.

- Jeg mener, at man med sådan et formandskab må tage noget lederskab og sige: det er den retning, vi vil gå, og det haster. Derfor bliver vi nødt til at være ambitiøse, siger hun.

Analytiker hos Tænketanken Europa Iben Tybjærg Schacke-Barfoed kalder gennemførslen af planen "svær - men ikke fuldstændig umulig".

- Om formandskabet så når hele vejen i mål, må vi jo så se, siger Iben Tybjærg Schacke-Barfoed, som især beskæftiger sig med EU's udvidelse

Optagelsesprocessen for at blive et EU-medlemsland er inddelt i seks forhandlingsområder, som i alt har 35 kapitler. For at et forhandlingsområde kan åbnes og lukkes, skal alle EU-lande enstemmigt stemme for.

Lige nu blokerer Ungarn for åbningen af det første forhandlingsområde for Ukraines medlemskab.

- På den måde er det svært at nå videre - for hvad er det egentlig, Ungarn skal have for at give sig på det område? Samtidig har vi Ficos regering i Slovakiet (Robert Fico er Slovakiets premierminister, red.) og et snarligt valg i Tjekkiet, som kan føre til en mere nationalistisk regering. Det er ikke nødvendigvis det bedste udgangspunkt for det danske formandskab, siger Iben Tybjærg Schacke-Barfoed.

Ifølge Iben Tybjærg Schacke-Barfoed er udvidelsesprocessen i dag i højere grad blevet til et sikkerhedspolitisk emne - sammenlignet med for 20 år siden.

Hun påpeger, at der er andre lande end Ungarn, der ikke kun er begejstrede for, at Ukraine potentielt bliver et EU-medlemsland.

- Ukraine ville i givet fald være det største og måske fattigste land, som EU nogensinde har optaget. Det vil betyde, at EU-midler skal fordeles anderledes, og nogle lande skal have mindre. Det er selvfølgelig noget, man sidder og tænker over i særligt Sydeuropa, siger hun.

Ifølge europaministeren er det "absurd", at det kræver enstemmighed at åbne et forhandlingsområde for EU-medlemskab.

- Derfor bakker Danmark også op om det tysk-slovenske initiativ for kvalificeret flertal, når man åbner forhandlingerne, siger hun.

Hun påpeger, at Danmark stadig bakker op om enstemmighed, når forhandlingerne skal lukkes.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT