EU-Kommissionen vil suspendere Israels frihandel med EU

17. SEP 2025 • 14:03UDLAND

EU-Kommissionen foreslår sanktioner mod Hamas og israelske ministre samt suspendering af frihandel.

EU-Kommissionen foreslår at suspendere Israels frihandel med EU på grund af situationen i Gaza.

Det siger EU's udenrigschef, Kaja Kallas, på et pressemøde i Bruxelles onsdag.

- Vi er alle enige om, at situationen i Gaza fortsat udvikler sig i den forkerte retning.

- Vi må udnytte de redskaber, vi har til rådighed, til at lægge pres på den israelske regering for at få den til at ændre kurs, siger Kaja Kallas.

EU-Kommissionen forslår samtidig sanktioner mod "ekstremistiske" israelske ministre.

Samt mod virksomheder, der "understøtter straffrihed på Vestbredden".

Israel anklages for at etablere bosættelser på Vestbredden, som afskærer området fra Jerusalem.

- Målet er ikke at straffe Israel, men at forbedre situationen i Gaza, siger Kaja Kallas.

Ifølge Reuters er det Israels sikkerhedsminister, Itamar Ben-Gvir, og Israels finansminister, Bezalel Smotrich, der er udset til at blive omfattet af sanktioner.

Forslagene kommer, efter at EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, i sidste uge markant skærpede EU-Kommissionens kurs over for Israel.

Det skete i hendes årlige åbningstale i EU-Parlamentet i Strasbourg.

Her fastslog von der Leyen at indgrebene mod Israel var på vej.

Det er dog fortsat usikkert, om der er tilstrækkelig opbakning blandt EU-landene til at forslagene bliver vedtaget.

Det stod klart, da Danmark i kraft af det igangværende EU-formandskab for nylig var vært for et møde for EU-landenes udenrigsministre i København.

Her blokerede blandt andre Tyskland for EU-Kommissionens daværende langt mildere forslag om at suspendere Israels deltagelse i forskningsprogrammet Horisont.

Også pro-Israel EU-lande som Italien, Tjekkiet, Østrig, Ungarn og Bulgarien ventes ifølge netmediet Politico at sige nej til EU-Kommissionens centrale forslag om at ramme Israels handelsfordele med EU.

Dermed kan det blive svært at nå til enighed erkender Kaja Kallas.

- Selv om vi ser, at den offentlige mening i medlemsstaterne skifter på grund af lidelserne i Gaza, så tror jeg, at de politiske linjer er samme sted, som de har været, siger hun.

Sanktionerne mod israelske ministre og virksomheder kræver ifølge EU-Kommissionen enstemmighed mellem EU-landene.

Det kræver dog "kun" kvalificeret flertal blandt EU-landene at suspendere handelsafsnittet i EU's associeringsaftale med Israel.

Det vil sige, at mindst 15 af de 27 EU-lande skal stemme for.

Samtidig skal ja-landene repræsentere mindst 65 procent af EU's samlede befolkning.

Danmark var længe blandt de lande, der blev anset for at bakke op om Israel.

Ved indledningen til mødet i København foreslog Mette Frederiksen dog, at handelsafsnittet i associeringsaftalen med Israel skal suspenderes.

- Det er et alvorligt skridt at tage. Men situationen tilsiger det, lød det i august fra Mette Frederiksen.

EU er Israels største eksportmarked i kraft af netop associeringsaftalen.

Den giver Israel toldfri adgang til EU's indre marked for en række varer.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

16. SEP 2025 • 18:29UDLAND
Israel angriber havneområde i Yemen

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT