EU-Kommissionen vil forenkle regler for landbrugsstøtte og virksomheder

10. FEB 2025 • 16:14UDLAND

Reglerne for landbrugsstøtte og virksomheders rapportering skal forenkles, fremgår det af arbejdsprogram.

Når EU-Kommissionen tirsdag fremlægger sit arbejdsprogram for 2025, så vil fokus være på at skabe et "dristigere, enklere og hurtigere" EU.

Det fremgår af et udkast til arbejdsprogrammet, som Ritzau har set.

Her lægger EU-Kommissionen vægt på, at man vil forenkle regler. Det gælder blandt andet de omfattende regler for landbrugsstøtte, som regulerer omkring en tredjedel af EU's budget.

Men også krav om rapportering og lange ventetider på godkendelser til virksomheder skal forenkles.

- Vi er nødt til at fjerne de strukturelle bremser på EU's konkurrenceevne, hedder det i udkastet.

Det skal resultere i, at store virksomheder slipper for 25 procent af deres rapportering. Mens små- og mellemstore virksomheder skal slippe for 35 procent.

Når det gælder fordelingen af landbrugsstøtte, lægger EU-Kommissionen også op til regelforenklinger. Det skal hjælpe den enkelte landmand og lette arbejdsbyrden for embedsmænd i medlemslandene.

- Forenklingstiltag vedrørende den fælles landbrugspolitik vil tage fat på kilder til kompleksitet og uforholdsmæssigt store administrative byrder for nationale myndigheder og landmænd, hedder det i EU-Kommissionens sprog, der måske også kunne trænge til at blive "dristigere, enklere og hurtigere".

EU-Kommissionen lægger dog ikke umiddelbart op til at fjerne støtte fra landbruget. Ifølge udspillet skal landmændene sikres en "fair og tilstrækkelig" indkomst.

Den melding kan have afsæt i de omfattende landbrugsprotester i flere europæiske lande, heriblandt Belgien, hvor EU-institutionerne befinder sig.

Her har landmænd blokeret indfaldsveje med traktorer, sprøjtet med gødning og tændt ild til halmballer i gaderne i frustration over deres vilkår.

EU-Kommissionens arbejdsprogram lægger som ventet også op til at styrke forsvar og sikkerhed.

Det sker i lyset af Ruslands invasion af Ukraine. Samt Trumps krav om, at Nato-lande fremover bør bruge fem procent af bruttonationalproduktet (bnp) på forsvar.

- Vi er nødt til at opbygge en ægte EU-forsvarsunion med en konkurrencedygtig forsvarsindustri. Europa skal investere mere, investere bedre og investere sammen, hedder det i udkastet.

Her understreger EU-Kommissionen, at man vi arbejde tæt sammen med Nato, der i øjeblikket arbejder på at udpege præcis, hvad forsvarsalliancen mangler af kapaciteter.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

20. MAR 2025 • 10:33SPORT
Tidligere Formel 1-holdejer er død
FÅ ABONNEMENT