300.000 er på gaden i Tel Aviv efter strejke mod krigen i Gaza
Demonstration finder sted efter en dag med strejke arrangeret af familier til israelske gidsler i Gaza.
På tværs af Israel har tusindvis søndag nedlagt arbejdet for i stedet at demonstrere med krav om, at premierminister Benjamin Netanyahu får de sidste israelske gidsler hjem fra Gaza og afslutter krigen.Strejken er søndag aften kulmineret i en demonstration i storbyen Tel Aviv, hvor det anslås, at flere end 300.000 mennesker deltager.
Det skriver de israelske aviser Times of Israel og Jerusalem Post.
Israelere er kommet fra hele landet for at deltage og samles på Hostage Square - gidselpladsen - i den centrale del af byen.
I løbet af dagen har flere store veje - herunder motorvejen mellem Tel Aviv og Jerusalem, som er en hovedfærdselsåre - været blokeret af demonstranter.
Nogle steder har vejene været spærret af brændende bildæk.
Demonstranterne er i løbet af dagen endt i sammenstød med politiet, og først på eftermiddagen var 38 demonstranter blevet anholdt.
Ifølge avisen Haaretz har hundredtusindvis deltaget i selve strejken, som blev arrangeret af familiemedlemmer til tilbageværende gidsler i Gaza.
Søndag er normalt en hverdag i Israel.
Benjamin Netanyahu beskyldte tidligere på dagen demonstranterne og de strejkende for at svække mulighederne for at få de tilbageværende gidsler hjem, skriver The Jerusalem Post.
- De, der kræver en afslutning på krigen, uden at Hamas bliver nedkæmpet, styrker ikke kun Hamas' position og forsinker løsladelsen af gidslerne.
- De sikrer også, at uhyrlighederne fra den 7. oktober vil gentage sig selv, og at vi vil skulle kæmpe i en krig uden en ende, sagde Netanyahu under et møde med sin regering ifølge The Jerusalem Post.
Netanyahu er af kritikere blevet anklaget for at trække krigen i Gaza i langdrag for at beholde magten i Israel på bekostning af palæstinenserne og gidslerne.
Strejken søndag er støttet af en række lokale myndigheder, israelske universiteter, virksomheder og fagforeninger.
Cirka 250 gidsler blev taget til fange af den militante bevægelse Hamas under gruppens angreb på Israel 7. oktober 2023. Blandt dem var både israelere og en lang række andre nationaliteter.
Hamas har løbende overdraget gidsler til Israel - både døde og levende.
Ifølge Haaretz er 205 gidsler blevet overdraget, mens der er 50 gidsler tilbage i Gaza. Af dem menes 22 stadig at være i live, mens 28 er erklæret døde.
/ritzau/