14-årig stjal bybus i Norge og kørte den til Sverige

14. APR 2026 • 14:29UDLAND

Dreng kørte bus uden passagerer fra Oslo-området til Sverige. Det er muligvis ikke hans første bustyveri.

En 14-årig norsk dreng stjal en bybus i Norge og kørte den over grænsen til Sverige, hvor han tirsdag blev stoppet af myndighederne - tilsyneladende efter at have kørt omkring 200 kilometer.

Det skriver svenske og norske medier.

Bussen kørte fra Oslo-området og blev stoppet ved Stenungsund nord for Göteborg.

- Kort før klokken fire i nat fik politiet en melding fra et busselskab om, at de havde fået stjålet en bus. Og de har GPS-sporing på bussen, og den slog ud i Uddevalla i Sverige, siger operationsleder Rune Isaksen ved Øst Politidistrikt i Norge til NRK.

Ifølge Isaksen havde bussen ikke passagerer med.

Det var svensk politi, der stoppede bussen efter at være blevet kontaktet af norsk politi. Det skete på E6, mens bussen var på vej mod Göteborg.

Ingen er kommet til skade, og der kom heller ikke meldinger fra andre chauffører på vejene om mistænkelig kørsel. Men den 14-årige dreng er blevet anmeldt for ulovlig kørsel.

Rune Isaksen siger til NRK, at norske myndigheder tirsdag morgen er på vej til Sverige for at hente drengen hjem.

Herefter vil de norske myndigheder følge op på sagen.

Operationslederen ønsker ikke at sige mere om den 14-årige norske dreng og hans motiv.

NRK erfarer dog, at der ikke er tale om drengens første bustyveri. Tidligere skal han i Stavanger-området have stjålet en bus og kørt rundt i tre timer, inden han selv leverede den tilbage. Sagen blev henlagt på grund af drengens unge alder.

Der er forskellige meldinger om, hvorfra bussen præcist blev stjålet.

Sveriges Radio har tidligere meldt, at bussen blev stjålet i Oslo, mens norsk politi oplyser til NRK, at den blev stjålet i Vestby syd for den norske hovedstad.

Fra Vestby til Stenungsund er der omkring 200 kilometer.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT