Vred Milan-træner betegner CL-exit som selvforskyldt

19. FEB 2025 • 02:27SPORT

AC Milan røg ud til hollandske Feyenoord. En udvisning forårsaget af film ændrede kampen, mener træner.

AC Milan bærer selv skylden for, at det italienske hold er ude af Champions League før ottendedelsfinalerne.

Det mener Milan-træner Sergio Conceicao ovenpå tirsdagens returkamp mod Feyenoord, der fik 1-1 og er videre med 2-1 samlet.

De italienske værter havde tirsdag bragt sig foran 1-0 og styrede mod en endnu større sejr, da venstrebacken Theo Hernández fem minutter efter pausen filmede sig til sit andet gule kort og blev udvist.

Herefter ændrede kampbilledet sig. Feyenoord fik udlignet og kæmpede sig videre.

- Man kan mene, at dommeren var for hård, men vi burde have været stærkere mentalt.

- Jeg er den ansvarlige for det - ikke Theo, siger Sergio Conceicao efter kampen til Reuters.

Træneren tilføjer dog, at der muligvis vil blive sagt noget andet inde i omklædningsrummet.

- Frem til Theos røde kort kunne Feyenoord ikke finde vej til målet. Vi er skuffede og vrede, siger Milan-træneren.

Det var ikke første gang i denne sæson i Champions League, at AC Milan er blevet ramt af kostbare udvisninger, og på den måde har gjort livet mere besværligt for sig selv.

Duellen mod Feyenoord kunne Milano-holdet helt have undgået, hvis man i sidste spillerunde af gruppespillet havde slået kroatiske Dinamo Zagreb på udebane.

Også her blev en Milan-spiller udvist, og det endte med et 1-2-nederlag i Zagreb.

Cheftræner Sergio Conceicao mener, at Milan burde have spillet sig videre i Europas største klubturnering.

- Det er helt klart for dårligt. Vi ville i ottendedelsfinalerne.

- Kampen her (mod Feyenoord, red.) viste, at vi var stærkere end modstanderen, men mindre episoder blev afgørende. Som udvisningen i Zagreb og udvisningen her, siger Sergio Conceicao.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT