Rødovre sletter nul i overtidsnederlag til Sønderjyske

16. SEP 2025 • 21:29SPORT

For første gang i denne sæson fik Rødovre point, men tabte 1-2 til Sønderjyske efter forlængelse.

Rødovre Mighty Bulls har fået en tung sæsonstart i Metal Ligaen, men tirsdag aften lykkedes det holdet at hente det første point i sæsonen.

På hjemmebane blev det ganske vist til et 1-2-nederlag til Sønderjyske efter forlængelse. Men den uafgjorte ordinære kamp sikrede Rødovre et tiltrængt point til tabellen.

Rødovre-spillerne kom ind til kampen med to nederlag og 12 indkasserede mål i bagagen, men strittede fint imod fra start.

Hjemmeholdet kom endda foran kort inde i anden periode. Landsholdsspilleren Malte Setkov fik god plads til at skøjte op ad banen og sendte pucken i nettet bag Sønderjyske-keeper Mattias Pettersson med et velplaceret skud.

Midt i perioden troede de 644 tilskuere, at Rødovre var kommet to mål foran.

I powerplay satte Lukas Macklin en ripost i nettet og pløjede i sin iver direkte ind i Matias Pettersson. Kønt var det ikke. Men det var nu ikke derfor, at scoringen blev annulleret.

Efter at have set situationen igennem igen opdagede dommerne, at Macklin havde været offside i opspillet.

Sønderjyske slap med skrækken og dominerede generelt spillet, men skabte for få chancer. Når det lykkedes at komme på skudhold, stod Tomas Ryden stærkt i Rødovre-målet.

Først syv minutter inde i tredje periode lykkedes det gæsterne at passere den svenske keeper. Nikolaj Krag-Christensen var på pletten i powerplay og udnyttede Joseph Jonssons tværaflevering til 1-1.

Rødovre fik kort efter to minutter i overtal, hvor Marcus Almquist i flere omgange var tæt på at genoprette hjemmeholdets føring.

Men det var Sønderjyske, der sluttede bedst, og Rødovre måtte slås hårdt for at redde det ene point, som uafgjort efter ordinær spilletid garanterer.

Nikolaj Krag-Christensen, der fik sin ishockeyopvækst i Rødovre, gjorde sig til matchvinder for Sønderjyske, da han scorede det afgørende mål knap to minutter inde i forlængelsen.

Dermed har Sønderjyske seks point efter de første tre kampe. Rødovre fik slettet nullet i pointtabellen og har overladt sidstepladsen til pointløse Aalborg Pirates.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

16. SEP 2025 • 18:29UDLAND
Israel angriber havneområde i Yemen
FÅ ABONNEMENT