Nordmands nakkeproblemer bringer Europa tættere på sejr

28. SEP 2025 • 17:55SPORT

USA er langt bagud i Ryder Cup-dysten mod Europa, som efter Viktor Hovlands afbud kun mangler to point.

Før søndagens singler er Europas hold kommet en anelse tættere på en triumf i Ryder Cup.

Nordmanden Viktor Hovland er blevet nødt til at trække sig på grund af nakkeproblemer. Hans dyst mod amerikaneren Harris English slutter derfor uafgjort efter reglerne.

Det oplyser Ryder Cup i en pressemeddelelse.

Med 12 point mod USA's 5 ser det mere end lovende ud for Europa, som nu kun mangler to point for at forsvare trofæet. USA skal bruge 14,5 for at erobre pokalen.

Allerede lørdag tog europæerne dog et stort skridt mod sejren med en overlegen præstation på Bethpage Black-banen i New York.

Amerikanerne scorede blot to point, mens Europa lagde yderligere afstand til værterne ved at score seks af slagsen.

Hovland døjede allerede med nakkeproblemer lørdag og blev derfor udskiftet til de foursomes, som skulle spilles samme aften dansk tid.

Men over natten blev problemerne værre.

- Han gennemgik en MRI-scanning lørdag aften på et lokalt hospital i New York. Han vågnede op søndag morgen ude af stand til at bevæge sin nakke.

- Han forsøgte at varme op på Bethpage, men på grund af begrænset bevægelighed informerede han kaptajn Luke Donald om, at han var ude af stand til at spille sin single mod Harris English, skriver arrangørerne.

Hovland er ærgerlig over, at han ikke får mulighed for at være med til at køre sejren hjem.

- Der er ikke noget, jeg hellere vil end at være derude og repræsentere Europa og forsøge at hjælpe dem med at vinde Ryder Cup i dag. At jeg ikke kan være med, knuser mit hjerte, lyder det fra den 28-årige nordmand.

Søndag afgøres den prestigefyldte golfdyst af singlerne, hvor alle - på nær Harris English og Viktor Hovland - skal i aktion.

Danske Rasmus Højgaard skal forsøge at besejre Ben Griffin i den direkte dyst, som begynder klokken 19.30 dansk tid.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT