Nicolai Højgaard er fire slag fra andenpladsen efter en stærkt forbedret tredje runde ved PGA Championship.
Efter en svag fredag tog den danske golfprofil Nicolai Højgaard lørdag revanche i majorturneringen PGA Championship.Med en runde i fire slag under par var han blandt rundens bedst præsterende, og han kan skimte toppen af leaderboardet før fjerde og sidste runde.
Højgaard er som nummer 31 blot fire slag fra andenpladsen før de sidste 18 huller.
- Jeg er da tilfreds. Jeg var ni slag bedre end fredag, siger Nicolai Højgaard til Golf Showet om sin lørdag.
Han ville være nummer to alene og blot ét slag fra førstepladsen, hvis han måtte pille sin mindre gode anden runde ud. Men den formstærke dansker forsøger ikke at være for hård ved sig selv.
- Jeg har prøvet det en del gange før. At spille en god første runde til en major og derefter stille og roligt hive den i bakgear. Begynde at hejse flaget i anden eller tredje runde.
- Men jeg spiller godt i øjeblikket, så jeg skal heller ikke gøre det værre, end det er. Mange skød nogle vilde scores i går (fredag, red.).
Rasmus Højgaard og Rasmus Neergaard klarede begge cuttet, men ligger i den tunge ende og kommer næppe til at hive en topplacering hjem.
Afstanden er ikke voldsom, men toppen er tætpakket med profiler, og alt er i spil før søndagens runde i Aronimink Golf Club tæt på Philadelphia.
Aaron Rai, Jon Rahm og Ludvig Åberg er blot et slag efter førende Alex Smalley, der aldrig har vundet en professionel turnering.
Yderligere et slag derefter ligger blandt andre Rory McIlroy, Patrick Reed og Xander Schauffele.
Går Aaron Rai hele vejen, bliver han den første engelske vinder af PGA Championship siden 1919.
Åberg kan blive den kun anden svenske vinder af en majorturnering for herrer efter Henrik Stenson - og den første svensker til at vinde en major på amerikansk jord.
/ritzau/