Neestrup smider matematikken i skraldespanden før premiere

18. SEP 2025 • 08:25SPORT

Jacob Neestrup har ikke et bestemt antal point i sigte før premieren i Champions League, men målet er top-24.

Klubberne famlede en anelse i blinde, da den nye struktur med 36 hold sidste år så dagens lys i Champions League.

Nu står det noget anderledes til. Der er data fra en hel sæson at forholde sig til, og mange af holdene har selv erfaret, hvad der skal til for at få succes.

For FC København er målet en plads i top-24 før torsdagens premiere mod Bayer Leverkusen. Det krævede i den forgangne sæson 11 point, men cheftræner Jacob Neestrup har droppet at regne sig frem til, hvad københavnerne skal skrabe sammen.

- Top-8 er måske for meget at forlange, men så er der stregen ved top-24. Uanset hvem vi skulle spille mod, er det dét, der er målsætningen, for det er det, vi kan jagte. Vi må tage en kamp ad gangen og gøre vores bedste for at presse os ind over stregen, siger han.

FCK har mere spiselige opgaver mod Qarabag og Kairat Almaty på programmet senere på efteråret. Men ligaspillet slutter med opgaver ude mod Villarreal og Barcelona samt en hjemmekamp mod Napoli.

Skal der et tocifret antal point på kontoen, er hjemmekampen mod Leverkusen nok et godt sted at starte.

- Vi skal altid hente lidt. Når vi skal spille mod Barcelona på udebane, skal vi også forsøge at hente noget. Ellers havde vi heller ikke drillet Bayern München eller taget syv point i de sidste tre kampe mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray for to år siden.

- Der er måske større chance for at lykkes over otte kampe end at få syv point i tre kampe dengang, påpeger Jacob Neestrup.

FCK deltog selv i Conference League i den forgangne sæson. Her sluttede et noget skuffende efterår med en plads som nummer 18. Det betød, at FCK skulle på en svær opgave mod Chelsea, som slog Neestrups tropper ud og endte med at vinde turneringen.

- Vi lærte for sent, hvor vigtigt det var at slutte højere. Vi kunne have sluppet for Chelsea og stået i en semifinale. Jeg tror også, at nogle af de helt store klubber i Champions League lærte af sidste år, hvor de var én kamp fra at gå videre eller ryge ud.

- Man kunne godt forestille sig, at nogle af de største favoritter måske kommer bedre fra start i år, fordi man lærte af ligafasen.

- Måske fjerner det nogle point hist og pist fra de mindre klubber. Men det må tiden vise. Det er gisninger, og jeg vil ikke sige, at vi skal have et bestemt pointtal. Det er ikke sikkert, det er det samme. Det kan være, det er flere, og det kan være, at det er færre, siger Jacob Neestrup.

De otte bedste hold går direkte i ottendedelsfinalerne, mens holdene fra pladserne 9 til 24 skal spille to playoffopgør om at komme med videre.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT