Neestrup er forbavset over Brøndby-træners dommerkommentar

25. NOV 2025 • 18:26SPORT

Ifølge Brøndbys Steve Cooper overvejede klubben at klage over derbydommeren, og det overrasker Jacob Neestrup.

Der er sagt og skrevet meget efter søndagens superligaderby, som endte med en 1-0-sejr til FC København over Brøndby.

Men særligt Brøndby-træner Steve Coopers kommentar om dommerpåsætningen har FCK-chef Jacob Neestrup hæftet sig ved.

Cooper sagde efter kampen, at klubben havde overvejet at påtale valget af Jacob Karlsen som styrmand.

- Vi var overraskede over dommervalget i løbet af ugen, og vi overvejede at gøre noget ved det. Vi besluttede dog ikke at gøre noget ved det, lød det fra waliseren, som særligt var utilfreds med straffesparket, som blev afgørende.

En bemærkning, som Neestrup ikke kan forstå.

- Skulle vi så have stoppet en pokalfinale, før den blev spillet, med den samme dommer, der har en masse erfaring? Der må vi ikke komme hen, når vi klager.

- Dommerne må selvfølgelig selv svare på, om de finder sig i den kritik, som Brøndby-lejren kom med, og de overvejelser, som de havde før kampen, siger Jacob Neestrup på tirsdagens pressemøde op til Champions League-kampen mod Kairat Almaty.

Neestrup følte, at både dommeren og FCK blev "angrebet" af Brøndby-lejren efter kampen. Det kalder han "lidt voldsomt".

- På FC Københavns vegne er der også en grænse for, hvor mange gange i løbet af en sæson, vi gider at høre fra trænerkolleger og spillere, at nu var dommeren med FC København igen. At man indikerer, at nu har København dommeren på sin side igen. Jeg synes, det er et alt for langt skridt at gå.

- Jeg har også sagt ting gennem tidernes løb, der står til en dårlig guld, sølv eller bronzemedalje, men det, der blev sagt efter derbyet, sniger sig alligevel ind i en flot top-1, må jeg sige, lyder det fra Jacob Neestrup.

Dommerne fyldte i det hele taget meget i Superligaen i den forgangne weekend.

Ud over i FCK's sejr var VAR afgørende mellem Sønderjyske og FC Midtjylland, hvor sidstnævnte tabte efter en sen straffekendelse.

Neestrup ser primært et problem uden for banen.

- Vi vil alle sammen acceptere skønnet, dommeren har på banen. Det er det fantastiske ved fodbold. I VAR-vognen må det ikke blive et skøn, og det er det, der er problemet.

- Jeg synes ikke, at udfordringen ligger inden for kridtstregerne. Den ligger i, at der helst ikke skal være for meget fortolkning i VAR-vognen. Det skal være det åbenlyse, for ellers er det svært at have en linje, siger FCK-træneren.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT