IOC lukker atleter fra Rusland og Belarus ind i OL-varmen

8. DEC 2023 • 17:53SPORT

Individuelle atleter fra Rusland og Belarus kan deltage ved OL i Paris under neutralt flag, oplyser IOC.

Individuelle atleter fra Rusland og Belarus er velkomne til OL i Paris næste sommer, hvis de kvalificerer sig.

Det oplyser Den Internationale Olympiske Komité (IOC) fredag på sin hjemmeside.

IOC fik tidligere på ugen bred opbakning til at lukke døren op for russiske og belarusiske atleter, og nu er beslutningen altså truffet.

Der følger dog nogle betingelser med. Eksempelvis skal de optræde under neutralt flag ved legene, og de må heller ikke have nogen forbindelse til deres respektive landes militær eller efterretningstjeneste.

Rusland selv kalder betingelserne fra IOC for "diskriminerende".

- De er skadelige for de olympiske lege og ikke for russisk sport. Tilgangen er uacceptabel, siger den russiske sportsminister, Oleg Matytsin.

Atleterne må heller ikke "aktivt støtte krigen" i Ukraine, og det samme gælder for trænere og andre eventuelle stabsmedlemmer.

IOC oplyste tirsdag, at de sommerolympiske forbund, sammenslutningen af olympiske komitéer (Anoc) og atleternes komité tirsdag bakkede op om IOC's ønske om at åbne døren for atleterne fra Rusland og Belarus.

Man spår dog, at "kun et meget begrænset antal" rent faktisk kommer til at kvalificere sig.

11 af 4600 de atleter, der foreløbig har kvalificeret sig, er fra Rusland eller Belarus, skriver IOC. Til sammenligning har 60 atleter fra Ukraine kvalificeret sig.

Danmarks Idrætsforbund (DIF) har sammen med forbundene i de andre nordiske lande og alene flere gange meldt klart ud, at man ikke ønsker atleter fra Rusland og Belarus til OL, da situationen i Ukraine ikke har ændret sig.

DIF-formand Hans Natorp ærgrer sig.

- Vi er langt fra enige i den beslutning, men vi har gjort, hvad der stod i vores magt og tydeligt ytret vores holdninger ad flere omgange. Nu må vi følge og respektere den demokratiske proces, der har været i flere organer.

- Selv om vi er uenige i beslutningen om at lade russiske og belarusiske atleter stille op som neutrale atleter til OL i Paris, så anerkender vi, at det bliver under meget strenge restriktioner.

- Det er helt tydeligt, at Rusland og Belarus er i "bad standing" hos IOC, som dog omvendt ikke fuldstændig vil udelukke atleter med russiske og belarusiske pas, siger Natorp i en pressemeddelelse.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT