Frederik Andersen stråler med rent bur i slutspilsåbner

19. APR 2026 • 07:58SPORT

Carolina Hurricanes åbnede slutspillet med en 2-0-sejr over Ottawa Senators. Frederik Andersen spillede stort.

Keeper Frederik Andersen spillede en nøglerolle, da danskerklubben Carolina Hurricanes natten til søndag dansk tid åbnede slutspillet i den nordamerikanske ishockeyliga, NHL, med en 2-0-sejr over Ottawa Senators.

Den danske keeper blev kåret til kampens spiller og leverede 22 redninger i sejren for det topseedede slutspilshold. Det er sjette gang i karrieren, at 36-årige Frederik Andersen holder buret rent i en slutspilskamp.

- Freddie (Frederik Andersen, red.) har en god historik, og vi ved, hvad han er i stand til at levere, siger Hurricanes' cheftræner, Rod Brind'Amour efter kampen, der startede dramatisk.

Pucken var kun lige kastet, før Hurricanes' Jordan Staal og Brady Tkachuk fra Ottawa Senators smed handskerne og endte i håndgemæng. Så var slutspillet ligesom sat i gang.

Mens kampen ikke manglede intensitet fra start, var der dog ikke den samme aktivitet i de to holds offensiver.

Den danske Hurricanes-forward Nikolaj Ehlers, der sluttede grundspilssæsonen pointmæssigt stærkt af, var ikke på isen, da holdkammerat Logan Stankoven et par minutter inde i anden periode åbnede målscoringen.

I tredje periode intensiverede Senators, med den danske center Lars Eller, jagten på en udligning.

Med lidt mere end et kvarter igen måtte Frederik Andersen finde en fremragende dobbeltredning frem. Dommerne dømte i første omgang mål, men Andersens handske var på den rigtige side af mållinjen, da han pillede pucken.

- Jeg havde en pænt god ide om, at der ikke var mål. Jeg havde en god fornemmelse af, at min handske ikke var over mållinjen, siger Frederik Andersen om redningen.

Danskeren lukkede fuldstændig af, og så kunne Taylor Hall i den anden ende øge føringen, da han skrabede en løs puck over målstregen.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT