FCM-træners alarmklokker ringer en smule før slutspurt
Formstærke FCM er førerhold, men intet må tages for givet i mesterskabsspillet, påpeger Thomas Thomasberg.
FC Midtjylland har vundet sine seneste tre kampe og åbnet et hul på fire point ned til FC København i toppen af Superligaen.Men intet må tages for givet før mesterskabsspillet, understreger cheftræner Thomas Thomasberg, der fredag rådede over en stort set komplet trup efter en landskampspause med mange spillere væk.
Benene skal holdes på jorden for at kunne bevare momentum i et slutspil med lutter kompetente modstandere, påpeger han.
- Jeg har været i gamet længe, og alarmklokkerne ringer en smule for mig. Nu synes alle, det går pissegodt, og man har en god følelse i kroppen. Det vil vi selvfølgelig gerne køre videre med, men vi skal også være omhyggelige og påpasselige, for der er ikke noget, der kommer af sig selv.
- Vi skal bevare spilleglæden og kvaliteten, og vi skal ikke give ved dørene i forhold til vores presspil og defensiv, for det er det, der skal sørge for, at vi får fat i bolden og kan lave noget offensivt, siger Thomasberg.
FCM har lavet 15 point i sæsonens ti kampe mod de øvrige hold i mesterskabsspillet. Umiddelbart ikke noget prangende udbytte, men det vidner om slutspillets store jævnbyrdighed, mener FCM-træneren.
- FCK har lavet 18 point mod os andre, så hvis vi begge laver det samme igen, bliver vi mestre med ét point. Det køber vi den gerne for. Selvfølgelig vil vi gerne lave mere end 15 point, men der bliver ingen lette kampe i mesterskabsspillet.
- Man skal gøre sig fortjent til hvert eneste point. De fleste har fået mellem 12 og 20 point de andre år. Det er svært for alle at lave mere end 20 point, og de fleste er så dygtige, at de får minimum 10 point. Vi skal så meget gerne tættere på 20 end 10 point.
For niende år i træk afsluttes Superligaen for de seks bedste hold med et mesterskabsspil, og Thomasberg er fan.
- Det har givet dansk fodbold noget. Stregen efter 22 runder giver ekstra kulør på kampene, og der er et højt niveau i mesterskabsspillet.
- Det er som regel hold, der vil spille fremad, og det har givet mange gode kampe. Det kommer der helt sikkert også i år, siger FCM-træneren.
Med sine 23 år er midtbanedynamo Oliver Sørensen vokset op med mesterskabsspillet, og han ser frem til slutspurten.
- Det er i hvert fald sjovere end for et par år siden, hvor vi spillede nedrykningsspil. Der er færre kampe tilbage, for hver uge der går, så det er nu, det spidser til.
- Der er mange sekspointskampe, hvor der er ekstra meget på spil, og som kan tippe situationen til den ene eller anden side, og det er meget fedt, siger U21-landsholdsprofilen.
FCM's første opgave i mesterskabsspillet bliver hjemme mod Brøndby søndag klokken 18.
/ritzau/