Barcelona styrer mod mesterskabet med niende sejr i træk

25. APR 2026 • 18:09SPORT

Barcelona vandt 2-0 ude mod Getafe og har nu 11 point ned til Real Madrid i toppen af La Liga.

Barcelona er godt på vej mod klubbens 29. spanske mesterskab.

Lørdag vandt catalanerne 2-0 ude mod Getafe og udbyggede dermed forspringet til Real Madrid i toppen af La Liga.

Barcelona var koldblodige i omstillingerne, hvor Fermin Lopez og Marcus Rashford stod for de to scoringer.

Med fem runder tilbage har Barcelona nu 11 point ned til Real Madrid, som fredag spillede uafgjort mod Real Betis.

Barcelona har samtidig vundet de seneste ni ligakampe og ligner en kommende mester.

Der venter dog stadig et El Clasico i maj, men Real Madrid skal hente mange point og samtidig håbe på et markant catalansk formdyk for at vende billedet.

Mod Getafe manglede Barcelona den unge stjerne Lamine Yamal, som udgik med en muskelskade i seneste kamp.

I stedet fik den tidligere FC København-spiller Roony Bardghji chancen fra start. Svenskeren spillede en time uden for alvor at sætte sit aftryk.

Getafe har i denne sæson haft et af ligaens bedste forsvar, og det gjorde det svært for Barcelona i første halvleg.

Kort før pausen slog gæsterne så til i en godt eksekveret omstilling efter et boldtab fra hjemmeholdet. Pedri fandt Fermin Lopez, som afsluttede sikkert til 1-0.

Getafe holdt sig længe inde i kampen, men i det 74. minut blev det afgjort på endnu et kontraangreb.

Robert Lewandowski sendte Marcus Rashford afsted, og englænderen løb fra forsvaret og gjorde det til 2-0.

Barcelona har måttet undvære danske Andreas Christensen siden december, hvor han pådrog sig en korsbåndsskade.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT