Strandet kaskelothval skal bringes i land og obduceres denne uge
Der er sat en hel dag af til obduktion af hval torsdag. En "svær opgave", siger fagchef.
En død kaskelothval, der er strandet i Nordjylland, skal efter planen bugseres i land tirsdag og obduceres torsdag.Det oplyser Charlotte Bie Thøstesen, der er naturhistorisk fagchef på Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg.
- Det er faktisk en rigtig svær opgave. Kaskelotten er jo den største tandhval, der findes, siger hun og oplyser, at den strandede hval er målt til lige knap 14 meter.
- Så det er store maskiner, der skal til det her arbejde, og der skal også lidt ekstra store knive til, når vi skal kigge ind i hvalen, fortsætter hun.
Håbet er blandt andet, at man kan blive klogere på hvalens dødsårsag. Muligheden for fejlnavigation eller sygdom har tidligere været nævnt.
Hvalen blev først observeret lørdag og ligger i 30-40 centimeters vand. Den ligger i Ålbæk Bugt nær Skagen og er blevet et tilløbsstykke for folk i området.
Jesper Blom Hansen, der er skovrider i Naturstyrelsen Vendsyssel, siger til TV2 Nord, at man bør holde 40-50 meters afstand til hvalen, da det ser ud til, at den udvikler gas. Det medfører eksplosionsfare.
Hvad angår bugseringen tirsdag, oplyser Charlotte Bie Thøstesen, at der er hyret lokale entreprenører ind, der har maskinerne til at foretage arbejdet.
- Den bliver ikke flyttet langt væk, for det kan man ikke. Men om den skal lige op på stranden eller lidt nord- eller sydpå, er ikke helt afgjort endnu, siger hun.
En voksen kaskelothval kan veje mellem 25 og 45 ton, og denne er en ung han.
Charlotte Bie Thøstesen skal selv deltage i obduktionsarbejdet, som der er sat en hel dag af til torsdag.
Her skal også folk fra Statens Naturhistoriske Museum, dyrlæger fra Københavns Universitet og forskere fra forskellige universiteter deltage, forklarer hun.
- Jeg glæder mig faktisk til hele processen. Når de her store dyr strander døde langs de danske kyster, så kan de faktisk bidrage til meget forskning og viden om dyrene, siger Charlotte Bie Thøstesen.
- Det er jo sjældent, vi får muligheden for at få kigget nærmere på de her havets kæmper. Så jeg glæder mig allermest til indsamlingen af viden og data.
Hun fortæller, at der blandt andet vil blive taget prøver af hvalen torsdag, og at den vil blive opmålt efter særlige skemaer. Nogle skeletdele vil blive gemt, mens andre dele af hvalen vil blive kørt til forbrænding.
Senest en kaskelothval strandede ved danske kyster, var i 2016. Det var på Fanø, og også dengang var hvalen død, da den blev fundet.
/ritzau/
