Sidste bil har passeret den gamle Storstrømsbro

3. JUN 2026 • 11:35INDLAND/KRIMINAL

Storstrømsbroen har i 89 år været central for trafikken mellem Sjælland og Falster. Onsdag blev den lukket.

Den gamle Storstrømsbro, der forbinder Masnedø og Falster, er officielt lukket.

Det oplyser Vejdirektoratet i en pressemeddelelse.

Onsdag omkring klokken 10.00 passerede den sidste bil, hvorefter blev der opsat spærringer ved både vej- og stiforbindelser.

Broen har i næsten 90 år forbundet Falster og Sjælland via Masnedø.

Lukningen sker, fordi broen er nedslidt og ikke egnet til fremtidens transportbehov. Det gælder blandt andet højhastighedstog.

Vejdirektoratet skal nu udarbejde en ny miljøkonsekvensvurdering, som skal undersøge forskellige modeller for nedrivning af broen.

Siden den 23. marts har trafikken i stedet været flyttet til den nye Storstrømsbro, Dronning Margrethe II's Bro.

Åbningen af Dronning Margrethe II's Bro markeres i weekenden fra den 6. til 7. juni med en officiel åbningsfest.

I forbindelse med åbningsfesten har Vejdirektoratet oplyst, at man skal være forberedt på kø omkring parkeringsområderne og på adgangsvejene til arrangementet.

Derudover vil Dronning Margrethe II's Bro være lukket for biltrafik fra lørdag klokken 06.00 til søndag klokken 21.00.

Til åbningsfesten vil kronprins Christian lørdag foretage den sidste officielle tur over den gamle Storstrømsbro og dermed markere afslutningen på broens historie som aktiv trafikforbindelse.

Broen blev i sin tid indviet af kronprinsens tipoldefar, kong Christian X, der foretog den første officielle tur over broen i 1937.

Med sin længde på 3210 meter var Storstrømsbroen i næsten 30 år efter sin åbning den længste bro i Europa.

I det oprindelige program for weekendens åbningsfest var det dronning Margrethe, der skulle deltage i fejringen af broen, som er opkaldt efter hende.

Men efter udskrivelsen fra Rigshospitalet har hun aflyst sin deltagelse i arrangementet.

Det oplyste kongehuset mandag på dets hjemmeside.

/ritzau/

MESTE LÆST INDLAND-KRIMINAL (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT