Odense-borgmester varsler flere initiativer mod farlig larve

1. JUL 2026 • 16:42INDLAND/KRIMINAL

Kommunen har indgået en aftale med en virksomhed, der "kaster sig ind i kampen mod larven", skriver borgmester.

I Odense skaber larven egeprocessionsspinder problemer med udslæt og kløe blandt borgere, og kommunen "gør alt, hvad de kan" for at begrænse udbredelsen af larven.

Det skriver Odenses borgmester, Peter Rahbæk Juel (S), på Facebook.

- Kommunen har to virksomheder, der målrettet kan bekæmpe larven, og de kører på højest mulig bemanding.

- Dertil har kommunen netop lukket en aftale med en tredje virksomhed, som snarest muligt også kaster sig ind i kampen mod larven, skriver borgmesteren.

Odense Kommune støvsuger, sprøjter skum og fjerner reder de steder, hvor larverne er. Der er også opsat skilte i områder med larven, og færdsel enkelte steder i det sydøstlige Odense frarådes.

- Og jeg vil ikke afvise yderligere tiltag, skriver Peter Rahbæk Juel.

- Hvor meget vi end vil det, er der desværre ingen snuptagsløsninger. Vi kommer til at bekrige den mange år ud i fremtiden, og larven kræver en speciel indsats. En indsats, som Odense Kommune allerede yder til det maksimale, lyder det.

I folkemunde kaldes larven også "larven fra helvede" på grund af de gener, som larvens hår giver. Den har tusindvis af mikroskopiske hår, som kan fremkalde allergiske reaktioner og udslæt hos mennesker og dyr.

En lokal borgergruppe har onsdag meldt til Fyns Politi, at man vil demonstrere mod larven lørdag 4. juli.

B.T. har tidligere berettet, at Børnehuset Ørbækparken i Odense har været nødt til at lukke midlertidigt, efter at flere børn har fået kløe og udslæt af larven.

I stedet flyttes børnene til et børnehus i Vollsmose, mens larven bliver bekæmpet på børnehusets grund.

Der er behov for en samlet indsats mod larven. Det sagde minister for natur og dyrevelfærd Christian Rabjerg Madsen (S) tirsdag til B.T.

- Jeg har bedt mit ministerium om at tage initiativ til at samle relevante myndigheder - Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø, Sundhedsstyrelsen, Miljøstyrelsen og KL - om en koordineret indsats, lød det

RITZAU

MESTE LÆST INDLAND-KRIMINAL (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT