Jonatan Spang anklaget for overgreb efter forhold med 15-årig

24. SEP 2025 • 10:07INDLAND/KRIMINAL

Komiker Jonatan Spang erkender at have handlet forkert i tidligere forhold med 15-årig pige for 16 år siden.

I et opslag på Instagram fortæller Jonatan Spang, at han tidligere som voksen har indgået et forhold med en 15-årig pige, der nu anklager ham for at have begået overgreb mod hende.

Opslaget på Instagram kommer dagen efter nyheden om, at han er blevet fyret som vært i satireprogrammet "Tæt på sandheden".

- Som de fleste af jer ved, har DR valgt at afskedige mig som vært på "Tæt på sandheden". Det skyldes, at jeg for 16 år siden, da jeg var 31 år, havde et venskabeligt forhold samt en kortvarig intim relation til en dengang 15-årig pige, skriver han i et opslag på Instagram.

- Hun har nu beskyldt mig for et overgreb begået dengang. Som jeg også har svaret DR, kan jeg ikke genkende hendes udlægning og beskyldninger. Men det har fået mig til at overveje mine egne handlinger, tilføjer Spang i opslaget.

Den tidligere tv-vært fra satireprogrammet skriver, at han burde have handlet mere ansvarligt og aldrig have indledt en relation med "så ungt et menneske".

Jonatan Spang tilføjer ikke mere om, hvad anklagen om overgreb mere præcist omhandler.

Jonatan Spang har ikke yderligere kommentarer, oplyser hans pressemedarbejder David Birch til Ritzau.

Komikeren skriver i opslaget, at han ikke kan "genkende hendes (den 15-årige piges, red.) udlægning og beskyldninger", men at sagen har fået ham til at overveje sine egne handlinger.

Umiddelbart efter opslaget fra Spang på Instagram har Berlingske udsendt en artikel om, at fyringen fra DR skyldes anklager om seksuelt overgreb og grooming af den 15-årige pige.

- På tidspunktet for episoden var hun 15 år gammel og gik i 9. klasse, mens Jonatan Spang selv var 31 år og direktør på Nørrebro Teater, skriver mediet.

To uger før at det blev meldt ud, at den nye sæson af "Tæt på sandheden" blev udskudt på ubestemt tid, havde DR ifølge Berlingske konfronteret Spang med anklagen.

Berlingske har været i kontakt med den i dag 32-årige kvinde, der bekræfter forløbet, men som af hensyn til sagens følsomme karakter er anonym i mediets dækning, lyder det.

Kvinden kontaktede DR's HR-afdeling via en e-mail 17. juni.

I mailen beskrev hun, hvordan en "offentligt kendt dansk mand", der er "aktuel i DRs sendeflade", havde "groomet" og udsat hende for et overgreb i 2009, da hun var 15 år og gik i 9. klasse.

De to skal angiveligt have skrevet sammen privat, beskeder som Berlingske har set, og have haft en relation, der kulminerede i en episode hjemme hos Spang i 2009.

I hans lejlighed skal han først have tilbudt pigen juice, fordi det angiveligt ville være "upassende" at tilbyde øl til en 15-årig pige, lyder det i et referat af episoden fra kvinden.

Derefter skal der ifølge kvinden være sket et overgreb på en sofa i hans lejlighed, beskriver Berlingske.

Kvinden fortæller desuden ifølge Berlingske, at Jonatan Spang gentagne gange sidste år forsøgte at komme i kontakt med hende igen, hvilket fik hende til at konfrontere ham med episoden fra 2009.

Berlingske skriver, at sagen om overgrebet i en juridisk forstand er forældet.

/ritzau/

MESTE LÆST INDLAND-KRIMINAL (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT