Efter mere end fire timer kan medarbejdere igen tilgå patientjournal
Region Hovedstaden har haft problemer med, at nogle medarbejdere ikke kunne logge på Sundhedsplatformen.
Alle kan igen logge ind på Sundhedsplatformen.Det skriver Region Hovedstaden torsdag, efter at "en del brugere" tidligt torsdag har oplevet driftsproblemer.
- Driftsforstyrrelserne er nu løst, og alle kan igen logge på Sundhedsplatformen, lyder det i et skriftligt svar.
Det var kun Region Hovedstaden, der oplevede problemerne, som nu er løst. Ifølge regionen påvirkede udfordringerne brugeradgangen fra klokken 07.15 til klokken 11.50 torsdag.
- Det var ikke selve Sundhedsplatformen, der var ramt, men en central tidsstyringskomponent i infrastrukturen, som påvirkede brugernes adgang til systemet. Der var desuden ikke tale om et cyberangreb, skriver Region Hovedstaden.
Driftsforstyrrelserne fik Nordsjællands Hospital i Hillerød til at aflyse alle ikkeakutte operationer.
Det skrev TV 2 på baggrund af en intern meddelelse fra hospitalet. Det fremgik desuden, at kriseledelsen var indkaldt, lød det.
Region Hovedstaden bekræftede de udskudte operationer over for Ritzau.
Sundhedsplatformen er patientjournalen i Region Hovedstaden og Region Sjælland, der i 2027 bliver til Region Østdanmark.
Platformen er altså det it-system, som sundhedsmedarbejdere bruger til at få overblik over patienters sygdomsforløb.
Medarbejderne kan her få svar på blandt andet blodprøver, skanninger og røntgenbilleder.
Sundhedsplatformen blev indført på alle sygehuse og hospitaler i de to regioner tilbage i 2017.
Patienter kan selv tilgå deres journaler gennem Min Sundhedsplatform, der både findes som app og som hjemmeside.
Regionen har ansvaret for Rigshospitalet samt hospitalerne i Herlev, Gentofte, Bispebjerg, Frederikssund, Helsingør, Hillerød, Hvidovre og på Amager, Frederiksberg og Bornholm.
/ritzau/
