740.000 borgere har lørdag morgen tjekket deres årsopgørelse
Skattestyrelsen oplyser, at der lørdag morgen bliver lukket op til 1500 personer ind på TastSelv i minuttet.
Der er fart på hos Skattestyrelsen, hvor der fredag aften blev åbnet for, at borgere kan tjekke deres årsopgørelse for 2024.Lørdag morgen klokken 8.00 har omkring 740.000 borgere været inde for at se, om de skal betale eller have penge tilbage.
Det oplyser underdirektør i Skattestyrelsen Ulrick Junge.
Og det er omkring dobbelt så mange, som på samme tidspunkt sidste år, lyder det.
- Det tilskriver jeg, at systemerne kører rigtig godt i øjeblikket. Vi har fået tunet det, og performance er rigtig flot, siger Ulrick Junge.
Weekenden er en såkaldt testweekend, hvor Skattestyrelsen løbende justerer, hvor mange der bliver lukket ind på siden. Det skal sikre den bedst mulige balance.
- Vi kommer til at justere lidt op og ned, i forhold til hvor mange brugere vi lukker ind på sitet. Det er for at ramme det rigtige niveau, så alle får den bedst mulige brugeroplevelse, når vi for alvor går i luften mandag morgen, siger Ulrick Junge.
Ifølge underdirektøren er der blevet lukket omkring 1500 personer i minuttet ind på siden, da antallet var højest lørdag morgen. I 2024 var tallet "noget lavere", siger han.
Lørdag omkring klokken 11 er der omkring 375.000 personer i kø til TastSelv.
Ulrick Junge forventer, at der i løbet af lørdag og søndag fortsat vil blive lukket flere ind i minuttet sammenlignet med sidste år.
Men hvis det viser sig, at der kommer lang svartid inde på selve siden, vil Skattestyrelsen skrue ned for antallet, lyder det.
- Det er derfor, vi har denne her testweekend. Vi lukker 1500 ind nu, men hvis vi kan se, at det giver for store udfordringer, skruer vi lidt ned. Det kan også være, at vi kan skrue lidt op, siger Ulrick Junge.
Da Skattestyrelsen åbnede for adgangen til årsopgørelsen fredag aften, blev der til at starte med lukket 50 til 100 borgere ind ad gangen. Der blev åbnet for adgang omkring klokken 19.20.
I testweekenden i 2024 loggede 2,8 millioner borgere på skat.dk fra fredag aften til mandag morgen, hvor opgørelsen officielt gik i luften.
/ritzau/