Zelenskyj er landet ved Marienborg før møde med Mette Frederiksen

3. SEP 2025 • 11:41ERHVERV/POLITIK

Ukraines præsident har onsdag kommet til Marienborg for at tale med stats- og regeringschefer.

Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, er onsdag landet med helikopter på græsset foran Marienborg, statsministerens embedsbolig.

Her skal han mødes med statsminister Mette Frederiksen (S) og stats- og regeringschefer fra NB8-landene.

- Mens Putin fortsætter sine modbydelige angreb, fastholder ukrainerne en utrolig styrke og evne til at forsvare deres land. Deres målrettede vilje til at søge freden.

- De nordisk-baltiske lande er blandt de største bidragydere til ukrainernes forsvarskamp. Derfor er jeg glad for, at vi kan samles på Marienborg med Zelenskyj, sagde Mette Frederiksen tidligere onsdag i en pressemeddelelse.

Hun og Volodymyr Zelenskyj holder klokken 14.45 et pressemøde på Marienborg i forbindelse med besøget.

Mødet med præsidenten sker på dagen, hvor stats- og regeringschefer fra de nordisk-baltiske lande i NB8-samarbejdet holder møde på Marienborg.

Ukraine har siden februar 2022 ligget i krig mod Rusland, hvis præsident, Vladimir Putin, har fastholdt krigen mod nabolandet trods sanktioner fra omverdenen.

Volodymyr Zelenskyj landede tidligere onsdag i Københavns Lufthavn i Kastrup, hvorefter han i helikopter fløj videre til Marienborg.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT