Vicepræsident J.D. Vance bliver vært for Grønland-møde i Det Hvide Hus

13. JAN 2026 • 12:10ERHVERV/POLITIK

Den politiske situation om Grønland er højspændt, og derfor mødes Lars Løkke blandt andre med J.D. Vance.

Det er ikke bare USA's udenrigsminister, Marco Rubio, som udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) onsdag mødes med i Washington D.C. for at drøfte Grønland.

Løkke og Grønlands minister for udenrigsanliggender, Vivian Motzfeldt, der også er med til mødet, får nemlig selskab af USA's vicepræsident, J.D. Vance.

Det oplyser Løkke tirsdag efter et møde i Det Udenrigspolitiske Nævn (UPN). Her var "Kongerigets forhold til USA" eneste punkt på dagsordenen. Foruden Løkke deltog forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) fra regeringen.

Mødet finder sted i Det Hvide Hus, tilføjer Løkke.

- Om mødet kan jeg så i øvrigt oplyse, at den amerikanske vicepræsident, J.D. Vance, har ønsket at deltage og vil være vært for det møde, siger Løkke.

Mødet er kommet i stand, efter at USA's præsident, Donald Trump, har gentaget sit ønske om ejerskab af Grønland på grund af nationale sikkerhedshensyn.

Danmark og Grønland havde egentlig efterspurgt USA om mødet på udenrigsministerniveau, efter at Trump i årets begyndelse flere gange har udtalt sig om Grønland, men nu har vicepræsidenten altså meldt sig på banen.

- Baggrunden for mødet er at få hele den her diskussion ind i et mødelokale, hvor vi kan se hinanden i øjnene, og derfor har jeg ikke yderligere bemærkninger, siger Løkke.

I UPN er emnerne altid udenrigspolitik og sikkerhedspolitik, og det er i det regi, at regeringen i al fortrolighed kan give sin holdning til kende over for Folketinget om bestemte begivenheder.

Det er første gang, at en officiel kilde bekræfter mødet mellem Danmark, Grønland og USA, efter at flere medier de seneste dage har skrevet om det.

Danmark har internationalt fået støtte fra store Nato-lande som Storbritannien, Tyskland, Frankrig, Spanien, Italien og Polen i forsøget på at tale Trump fra sine planer.

Men det preller tilsyneladende helt af på Trump.

Natten til tirsdag dansk tid lagde Det Hvide Hus fire billeder op på X, hvor en mand - som ligner Trump - kigger ud ad vinduet på et kort over Grønland.

I forgrunden ses en mand, der ser ud til at være USA's vicepræsident, J.D. Vance, som også ser mod vinduet.

Ved siden af den mand, der ser ud til at være Trump, hænger et amerikansk flag. De fire billeder udgør tilsammen ét billede.

- Klik for at monitorere situationen, skriver Det Hvide Hus i opslaget.

På kortet ses flere grønlandske byer, heriblandt Pituffik, der på dansk kaldes Thule, hvor Pituffik Space Base - Thule Air Base - ligger. Det er en amerikansk militærbase i Grønland.

Trump har ikke afvist at ville bruge militær magt for at få fingrene i Grønland. Både den danske og grønlandske regering har gentagne gange afvist Trumps tilnærmelser, og der har været kritik af Trumps retorik i forhold til Grønland.

Fredag er det amerikanske politikere, der flyver over Atlanten til Danmark, når i alt otte senatorer og medlemmer af Repræsentanternes Hus rejser til København for at mødes med repræsentanter fra den danske og grønlandske regering samt erhvervsledere.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT