Novo: Ikke klart hvordan ny toldmelding passer med handelsaftale

26. SEP 2025 • 12:57ERHVERV/POLITIK

Dansk Industri mener, at lægemidler fra EU ikke bliver pålagt told på 100 procent i USA. Novo er uafklaret.

Det står endnu ikke klart for Novo Nordisk, hvordan Trumps udmelding om told på medicin spiller sammen med handelsaftalen mellem EU og USA.

Det siger selskabets topchef, Mike Doustdar, i en udtalelse.

Novo Nordisk ser frem til at samarbejde med den amerikanske administration for at sikre en politik, som understøtter blandt andet innovation.

- Selv om det endnu ikke står klart, hvordan dagens meddelelse forholder sig til handelsaftalen mellem EU og USA, ser vi frem til at samarbejde med den amerikanske administration for fortsat at sikre en politik, der understøtter innovation, investeringer og patienters adgang til medicin på begge sider af Atlanten, siger Mike Doustdar.

Natten til fredag dansk tid skrev den amerikanske præsident, Donald Trump, på sit sociale medie, Truth Social, at USA vil lægge 100 procent told på medicinske mærkevarer og patenteret medicin, dog undtaget virksomheder, som opfører produktion i USA.

Tolden gælder ifølge præsidenten fra 1. oktober.

Men EU og USA blev allerede i juli enige om en handelsaftale, hvor der som udgangspunkt lægges en told på 15 procent på varer fra EU, som sendes til USA.

Hertil blev parterne i august enige om yderligere detaljer i tillæg til aftalen. Her lød det i en fælles udtalelse, at netop lægemidler også ville blive pålagt 15 procent i told. Det samme gjaldt biler.

Fra Dansk Industri lyder det, at man ikke antager, at medicin produceret i EU vil blive ramt af en told på 100 procent. Det siger Peter Bay Kirkegaard, som er seniorchefkonsulent for global handel og investeringer i Dansk Industri.

- Vi tager afsæt i toldaftalen mellem EU og USA, hvor det klart fremgår, at pharma (lægemiddelindustrien, red.) maks. vil blive pålagt 15 procent told. Det blev skrevet ind, fordi man vidste, at denne her undersøgelse var på vej, siger han.

Mike Doustdar understreger også, at Novo Nordisk allerede har produktion i USA og er ved at udvide yderligere.

- USA er ikke alene vores største marked, men også et globalt knudepunkt for innovation og produktion, lyder det fra topchefen.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT