Lidegaard: Amerikansk besøg i Grønland er grænseoverskridende
USA's andendame skal besøge Grønland, og det ligger et pres på Danmark og Grønland, mener Martin Lidegaard.
USA's andendame, Usha Vance, skal besøge Grønland, og det er "grænseoverskridende for både Danmark og Grønland".Det mener De Radikales politiske leder og tidligere udenrigsminister, Martin Lidegaard.
- Det er grænseoverskridende, fordi der er ingen, der har inviteret nogen af gæsterne.
- Og det er umuligt ikke at se besøget i sammenhæng med Trumps udtalelser om amerikanernes interesse i Grønland, siger Lidegaard.
Præsident Donald Trump har flere gange udtrykt amerikansk interesse i Grønland.
Sammen med en amerikansk delegation vil Usha Vance i den kommende uge rejse til Grønland for at besøge historiske steder, lære om grønlandsk arv og overvære Avannaata Qimussersu, Grønlands nationale hundeslædeløb.
Besøget blev søndag bekræftet af Usha Vances kontor.
Hun får følgeskab af USA's nationale sikkerhedsrådgiver, Mike Waltz, har diplomatiske kilder i Washington oplyst til Jyllands-Posten.
- Det her gør, at der bliver lagt et pres på både Grønland og Danmark, siger Martin Lidegaard.
Han håber, at Danmark kommer til at koordinere tæt med grønlænderne.
- Så snart en grønlandsk regering er på plads, bliver det afgørende, at vi koordinerer håndteringen af denne meget specielle situation, siger Lidegaard.
Ifølge statsminister Mette Frederiksen (S) kan det kommende besøg fra USA ikke ses uafhængigt af de offentlige udsagn, der er fremkommet.
I et skriftligt svar til den grønlandske avis Sermitsiaq understreger hun, at "kongeriget" ønsker at samarbejde med amerikanerne.
- Men det må og skal være et samarbejde, der hviler på de grundlæggende værdier om suverænitet og respekt lande og befolkninger imellem, siger hun.
Statsministeren ser "med alvor" på besøget, og dialogen med USA vedrørende Grønland sker i tæt koordination mellem Danmarks regering og den kommende regering i Grønland, lyder det videre.
De grønlandske myndigheder er blevet orienteret om Usha Vances besøg, der betegnes som "uofficielt".
Søndag har Rigspolitiet bekræftet, at et fly med danske politifolk er fløjet til Grønland fra Karup.
Politifolkene skal til Grønland for at assistere med sikkerhedsopgaven i forbindelse med besøget fra USA, har René Gyldensten, kommunikationschef i Rigspolitiet, oplyst.
/ritzau/