KØB ABONNEMENT
ERHVERV / 5. NOV • 12:00

Jensen-Group på vej mod rekordomsætning

Jensen-Group på vej mod rekordomsætning
En stærk ordreindgang betyder, at Jensen-Group er på vej mod rekordomsætning. Arkivfoto: Berit Hvassum
Journalist

Indtil nu i år har koncernen omsat for over tre milliarder kroner.

En meget stærk omsætning i årets første ni måneder betyder, at industrikoncernen Jensen-Group er på vej mod rekordomsætning.

Efter tredje kvartal ligger omsætningen på 452,5 millioner euro. Det svarer til 3,38 milliarder kroner.

Omsætningen er drevet af en stærk ordreindgang, fortæller Jensen-Group. Efter tredje kvartal var den på i alt 447,7 millioner euro, hvilket er 26,4 procent højere end året før. Det svarer til 3,34 milliarder kroner.

Forventningen er et driftsresultat før skat på mellem 72 og 76 millioner euro, hvilket svarer til mellem 538 og 568 millioner kroner.

Trods udsigten til rekordomsætning opererer koncernen med forsigtighed på grund af stigende usikkerhed på markedet, og målet er at holde fast i den strategiske kurs og være utrætteligt fokuseret.

I overensstemmelse med strategien vil Jensen-Group investerer yderligere i udvidelsen af koncernens kapacitet i USA samt i kunstig intelligens og robotteknologi.

Jensen-Group er en international koncern med hovedsæde i Belgien. Den producerer maskiner til industrivaskerier, og det hele begyndte, da Ejnar Jensen åbnede en maskinfabrik i Rønne i 1937. I dag har koncernen fire fabrikker på Bornholm. Tidligere i år blev der gennemført en stor fyringsrunde her på øen. Der blev varslet 175 fyringer. Efterfølgende blev godt 40 af fyringsvarslerne trukket tilbage, så medarbejderne kunne beholde deres job.



Følg debatten på facebook!






FÅ ABONNEMENT