Naja er nemlig fascineret af naturvidenskab, kemi og forskning. Men hun har også en kreativ åre.
Da parret var flyttet ind i det nye hjem på Borrelyngsvejen gik de første år med at prøve forskellige ting af. Naja Stenberg Andersen arbejdede blandt andet som bioanalytiker på sygehuset, som daglig leder i Rønne Kino og som selvstændig kunsthåndværker i sit lille hobbyfirma NSA Rutsker. Her fremstiller hun blandt andet smykker og hårbånd af second hand stoffer og læder.
Og så fik hun lige et barn til i 2023, som lige er startet i vuggestue.
– Jeg fjumsede lidt. Jeg kørte også ud og klippede lidt ved siden af, for at holde teknikken ved lige, så jeg var lidt rundt omkring, siger hun.
Beslutningen om at gå tilbage til frisørfaget kom ikke over night. Som årene gik, blev det dog sværere og sværere at overhøre bønnerne fra venner og bekendte og de andre mødre i mødregruppen: Vi mangler så meget frisører på Bornholm, du skal bare åbne en salon, lød det jævnligt.