Det strømmer ind med købeglade borgere til en ny butik i Østerlars. Over halvdelen af de krævede anparter er allerede er solgt til, at den nordbornholmske by kan beholde sin dagligevarebutik.
Og nu kommer opbakningen også fra de kendte rækker. Journalist og radiovært Anders Breinholt har nemlig også meldt sig som en af dem, der gerne vil købe en anpart i Butikshuset Aps i Østerlars, der skal erstatte den nu lukkede Dagli' Brugs. Det bekræfter Anders Breinholt til Tidende, der dog ikke ønsker at kommentere yderligere. Allan Hallin, der står i spidsen for arbejdsgruppen i Østerlars, bekræfter også, at han netop har sendt en tilmeldingsblanket afsted til den kendte radiovært.
– Det er fantastisk, at det er både høj som lav, der støtter op om projektet. Anders Breinholt bliver jo ikke behandlet anderledes, bare fordi han er kendt, men man kan da kun være ydmyg over for, at der er så bred opbakning til et projekt, som har så enorm betydning for både borgerne i Østerlars og opland, siger Allan Hallin.
Sommergæster vil også gerne støtte