Når man som EU-tilhænger går ud og plæderer for en afskaffelse af et mildest talt ukonstruktivt forbehold, så bliver man ofte mødt med EU skeptikernes skræmmekampagner om en EU-hær, eller at Danmark afgiver suverænitet. Vi har jo Nato? Hvorfor er det ikke nok?
For at gøre det helt klart for dem som skulle være i tvivl. Der kommer IKKE en EU-Hær. Ja, nogle hardcore føderalister leger da med tanken, men EU kan ikke bestemme over enkelte landes militære enheder uden landets accept. EU’s forsvarspolitik er både mellemstatsligt og frivillig. Hvis danske soldater lige pludselig skal være en del af en overstatslig EU-hær, så skal Danmark godkende det først. Danmark har vetoret. Det er igen urealistisk at forestille sig en situation hvori samtlige EU-lande frivilligt sender tusindvis af soldater til at samle en overstatslig EU-hær. Derfor er der heller ikke hold i virkeligheden, når der bliver opbygget et falsk narrativ om, at Danmark afgiver en masse suverænitet ved at afskaffe forbeholdet. Det gør vi helt enkelt ikke. Danmark kan frit vælge at deltage eller udeblive fra diverse forsvarsmæssige aktioner i EU-regi. Danmark afgiver ingen suverænitet over eget militær eller os borgere, til gengæld får vi muligheden for at have indflydelse på EU’s Forsvars og sikkerhedspolitik, og vi får mulighed for at tage den samme mængde ansvar som vores venner i EU.
Synspunktet er forfattet af:
Niklas Stenbye, Formand Venstres Ungdom Bornholm
Julie Pauch Nymark, Folketingskandidat for Venstre Bornholm
Sebastian Larvad, Folketingskandidat for Det Konservative Folkeparti Bornholm
Sofie Christiansen, Formand Socialistisk Folkepartis Ungdom Bornholm
Frederik Rigstad, Næstformand Danmarks Socialdemokratiske Ungdom Bornholm
Gustav Mossin Rømer, Næstformand Venstres Ungdom Bornholm
Men er Nato så overflødigt? Hvorfor ikke bare kun prioritere NATO? Svaret er simpelt. EU skal ikke ses som et alternativ til Nato, men som et supplement. Nato er stadig vores primære militære forsvarssamarbejde, ligesom det er for mange andre EU-lande. Men i en virkelighed hvor den bærende søjle i Nato, altså USA, bliver mere og mere indadvendt, og en verden under forandring, er det vigtigt, at vi i Danmark viser, hvem vi holder med, og viser hvem vi gerne vil samarbejde med. Vi kan ikke have et forbehold som signalerer, at vi ikke ønsker at samarbejde - for det gør vi. Projektets ramme og struktur betyder, at man kun behøver at bidrage hvis man er parat og villig. Derfor afgiver Danmark ikke sin suverænitet ved at afskaffe forbeholdet, da det er helt op til os, hvor vi kan og hvor vi vil hjælpe.
Ved at udvikle forsvarskapaciteter, og investere i fælles projekter, vil alle medlemsstater få et markant løft i deres militante styrke, og af den grund bliver projektet ikke set som en trussel overfor Nato, da et stærkere EU, kun vil betyde et endnu stærkere Nato.
Kommer der meget mere militær af at afskaffe forbeholdet? Nej ikke nødvendigvis. Kun hvis vi ønsker det i Danmark. Det er vigtigt at forstå, at Danmark har vetoret over alt militær og udenrigspolitik i EU. Derfor er dette ikke nødvendigvis et spørgsmål om en ny militær oprustning, men et spørgsmål om, hvilket hold Danmark ønsker at være en del af. Hvem ønsker vi at samarbejde med? Vi synes, at det er EU.