Musikhuzet igen igen

Musikhuzet igen igen
Studenterfest i Musikhuzet. Arkivfoto: Musikhuzet/Torben Severinsen
KOMMENTAR | DEBAT | Tirsdag 12. november 2024 • 05:30
Af:
Kurt Jørgensen
Rønne
KOMMENTAR | DEBAT | Tirsdag 12. november 2024 • 05:30

Tag ansvaret.

Det er utroligt at man dag efter dag kan læse, at der ikke er nogen, der vil tage tyren ved hornene og indgive en politianmeldelse mod Musikhuzets daværende leder Peer Kofoed Andersen.

Personalesag

Det starter med en personalesag, hvor lederen bliver beskyldt for ikke at behandle ansatte og frivillige ordentligt.

Her er der forhåbentligt en faglig organisation, der har taget fat, for der er nogle personer der bør have en erstatning.

Så kommer det frem, at lederen har brugt Musikhuzets varevogn til privat kørsel (til og fra arbejde). Vognen er indregistreret på gule nummerplader. Det vil sige at man ikke må bruge den til privat kørsel. Kørsel mellem privat bolig og Musikhuzet er privat kørsel, så her burde Skat bede om et kørselsregnskab.

Andre beskyldninger

Lederen har også efter sigende brugt Musikhuzets kort til privatindkøb i Netto.

Alt dette og mange andre beskyldninger gør, at der må være nok til at det skal være en advokat og efterfølgende en dommer, der skal se på sager og komme med en dom.

Bestyrelsen i Musikhuzet sidder på hænderne. De har et stort ansvar for, at de midler Musikhuzet har fået tildelt, også bliver brugt til det, som de er afsat til ifølge budgettet.

Bliver de ikke det, så skal bestyrelsen gøre indsigelser; gør bestyrelsen ikke det, så er de også medansvarlige for misbruget og kan pådrage sig et ansvar.

Kommunalbestyrelsens ansvar

Nu sidder man i kommunalbestyrelsen og kan ikke blive enige, om det er i orden at misbruge statslige tilskud samt tilskud fra BRK.

Hvad sker der næste gang, at man fra foreninger og organisationer på Bornholm søger statslige eller kommunale midler?

Så får man måske et rungende nej, for man kan jo ikke vide om det bliver brugt til privat forbrug.

Er der noget om sagen?

Er alt det, der er sagt og skrevet i denne sag, usandt, så havde lederen nok anmeldt, dem, der har udtalt sig i denne sag, for injurier så han kan få sit navn renset for anklager, men det har han ikke - så der må være noget om sagen.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT